18 czerwca 2026 r. w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbyła się III Debata o Konstytucji RP pod hasłem „Ile samorządności, ile centralizacji? Czy Konstytucja RP z 1997 roku wymaga zmian?”. W wydarzeniu uczestniczył były Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski, a także wybitni przedstawiciele świata nauki, polityki i samorządu. Tematem dyskusji były relacje pomiędzy administracją centralną a samorządami oraz wyzwania stojące przed współczesnym państwem i wspólnotami lokalnymi.
Akademię WSB podczas wydarzenia reprezentowali przedstawiciele władz Uczelni, pracowników, Samorządu Studenckiego oraz studenci. Udział w debacie był okazją do wysłuchania opinii ekspertów oraz aktywnego uczestnictwa w rozmowie dotyczącej przyszłości samorządności, demokracji lokalnej i potencjalnych kierunków zmian ustrojowych w Polsce.
W gronie prelegentów znaleźli się m.in. Aleksander Kwaśniewski – Prezydent RP w latach 1995–2005 i przewodniczący Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, prof. Jerzy Hausner, Jerzy Stępień oraz prof. Jacek Majchrowski.
Obecność Akademii WSB podczas debaty wpisuje się w ideę nowoczesnego kształcenia akademickiego, którego ważnym elementem jest kształtowanie świadomości obywatelskiej oraz rozwijanie kompetencji społecznych i publicznych.