18.10.2021

W dniu 14 października 2021 r. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa miejsc użyteczności publicznej”. Organizatorami konferencji była Akademia WSB, Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice”, Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

Konferencja była okazją dyskusji i wymiany doświadczeń środowisk naukowych oraz praktyków realizujących zadania bezpieczeństwa publicznego w otoczeniu gospodarczym, a także zarządzających portów lotniczych i przedstawicieli służb państwowych.  Połączenie elementów naukowych i praktycznych stanowi istotny komponent użyteczny i wdrożeniowy w nauce konsekwentnie realizowany w Akademii WSB.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele wielu ośrodków naukowych polskich i zagranicznych m.in. wojskowych instytutów badawczych, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, Loughborough University w Anglii;  służb mundurowych i urzędów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne tj. Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Czeskiego Urzędu Celnego Kraju Morawsko-Śląskiego, a także podmiotów reprezentujących interesariuszy otoczenia gospodarczego.

Organizowana konferencja była również formą podsumowania projektu realizowanego na rzecz bezpieczeństwa i obronności Państwa pt. „Opracowanie innowacyjnego stacjonarnego systemu do wykrywania śladowych ilości materiałów wybuchowych” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków publicznych na podstawie umowy nr DOB-BIO9/27/01/2018. Oprócz deskrypcji celów projektów, zaprezentowane zostało opracowane w ramach projektu finalnego urządzenia służącego do wykrywania śladowych ilości materiałów wybuchowych, którego testy operacyjne  odbywały się w MPL Katowice w Pyrzowicach. Funkcjonalność urządzenia podczas testów operacyjnych została zaprezentowana gestorowi projektu, którym jest Straż Graniczna oraz przedstawicielom Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zachęcamy do zapoznania się z filmami prezentującymi opracowane urządzenie.

Organizatorzy:

Konferencja dofinansowana ze środków publicznych:

Patronat konferencji:

Data wydarzenia - 14.10.2021 r.