06.11.2023

PIK-owy Laur Polskiej Izby Książki dla dr Edyty Antoniak-Kiedos - Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych AWSB

Dr Edyta Antoniak-Kiedos, Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych Akademii WSB, otrzymała „PIK-owy Laur” w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”. Nagrodę przyznano redakcji kwartalnika „Guliwer”, którego Pani Doktor jest redaktor naczelną od roku 2020. Uroczyste wręczenie odbyło się podczas gali 13. edycji konkursu „PIK-owy Laur”.

„Guliwer” istnieje od 1991 roku i zajmuje się historią literatury dziecięcej, kulturą czytelniczą najmłodszych i dokumentowaniem życia literackiego z obszaru tzw. czwartej literatury. W laudacji Katarzyny Stoparczyk czytamy, że „nasz laureat od trzydziestu dwóch lat skutecznie i zgodnie z najwyższymi standardami pełni funkcję opiniotwórczą, doradczą, a także metodyczną. Jeżeli przywołuje z pamięci dzieła zapomniane i potrafi ocalać te, które właśnie przechodzą do historii literatury. A przy tym z werwą i zachwytem kilkulatka eksploruje tytuły jeszcze nieznane, goni za wydawniczymi nowościami. A przy tym analizuje i interpretuje dzieła współczesne bacznie śledząc okiem czujnego, literackiego detektywa wszystko to, co dzieje się na rynku wydawniczym książki młodzieżowej i dziecięcej… to już mogą się Państwo domyślić, że działania naszego laureata są papierkiem lakmusowym prawdy, który zanurza się w meandry rynku wydawniczego i wyciąga dla nas wszystko to, co najbardziej wartościowe i najlepsze”.

PIK-owy Laur to wyróżnienie przyznawane przez Polską Izbę Książki już od 18 lat. Kapituła konkursu złożona jest z wybitnych ekspertów rynku książki, wydawców, znawców literatury i kultury. W tegorocznej edycji w jury zasiadły m.in. Sonia Draga – prezes Polskiej Izby Książki, prof. Bernadetta Darska – krytyczka i badaczka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz prof. Anna Nasiłowska – prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Serdecznie gratulujemy Pani Doktor sukcesu!