08.05.2023

Projekcja filmu "Położna" z udziałem reżyserki Marii Stachurskiej

Historia Stanisławy Leszczyńskiej, przedwojennej położnej, która po osadzeniu w obozie Auschwitz-Birkenau ratowała życie nowonarodzonych dzieci na specjalnej projekcji w Akademii WSB. W poniedziałek 8 maja w Audytorium Maximum odbył się pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej. Tego dnia w Polsce obchodzony jest Dzień Położnej. Data ta została ustanowiona właśnie na cześć Stanisławy Leszczyńskiej.

Po projekcji odbyła się dyskusja, w której udział wzięły:

• Pani Maria Stachurska – reżyserka filmu,
  • Pani Dagmara Leszkowicz-Zaluska – wiceredaktor naczelnaa Polskiej Agencji Prasowej,
  • dr n. o zdr. Anna Janik - Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach,
  • Pani Jadwiga Gałuszkiewicz – Przewodnicząca Beskidzkiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Katowicach.

Dyskusję poprowadziła dr Edyta Nowak-Żółty, Prodziekan Wydziału Zamiejscowego Akademii WSB w Cieszynie.