04.09.2023

Rektor Akademii WSB w Radzie Programowej VI Międzynarodowego Kongresu Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego

W dniu 7 września 2023 r. na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk odbył się VI Międzynarodowy Kongres Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego, podczas którego w sesji pn. DLA INNOWACYJNEJ GOSPODARKI Kompetencje cyfrowe podstawą przyszłej, nowej gospodarki udział wzięła dr hab. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, prof. AWSB, Prorektor ds. Nauki i Kształcenia Akademii WSB.

Podczas paneli i dyskusji kongresowych poruszone zostały tematy odnoszące się do globalnych trendów w edukacji: innowacyjnej ekonomii, edukacji klimatycznej, transformacji cyfrowej, uczestnictwa w życiu demokratycznym oraz włączenia społecznego i różnorodności. „Skills are the Future” – motto przyświecające tegorocznej edycji Kongresu podkreśla synergię pomiędzy programem Erasmus+ i standardami edukacyjnymi WorldSkills.

VI Międzynarodowy Kongres Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego odbył się w ramach EuroSkills Gdańsk 2023, największego wydarzenia edukacyjnego w historii Polski, które odbyło się w dniach 5-9 września 2023 r. na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO oraz stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk.

Jednym z kluczowych momentów w obszarze kształcenia oraz perspektyw jego rozwoju stało się przyznanie Polsce organizacji EuroSkills - europejskich igrzysk zawodów branżowych. EuroSkills Gdańsk 2023 to europejska edycja Światowego konkursu WorldSkills, globalnej inicjatywy o 70-letniej tradycji, w skład której obecnie wchodzi aż 85 krajów członkowskich. EuroSkills to przestrzeń dialogu europejskich przywódców w obszarze kształcenia na rzecz umiejętności na skalę, którą mogą osiągnąć jedynie narody aktywnie współdziałające ze sobą.

To platforma wymiany wiedzy i doświadczeń na polu światowych trendów w rozwoju edukacji, transferu technologii, a także umacniania relacji pomiędzy przedstawicielami rządów, biznesu, wiodących ośrodków naukowych i badawczych, instytucji finansowych oraz szkół. To międzynarodowa idea mająca na celu promocję korzyści płynących z rozwijania i wspierania umiejętności branżowych, a także podnoszenia świadomości w zakresie ich uznania oraz równania znaczenia kwalifikacji zawodowych i akademickich.

Zawody EuroSkills Gdańsk 2023 były międzynarodową areną, która zgromadzi ponad 600 utalentowanych młodych ludzi wyłonionych w drodze eliminacji przeprowadzonych w 32 krajach, skupionych na zaprezentowaniu swoich umiejętności w 43 konkurencjach obejmujących sektor usług, branżę budowlaną, sektor technologii informatycznych, sektor motoryzacyjny, sztukę oraz dyscypliny związane z przemysłem i zawodami przyszłości.

Po raz pierwszy EuroSkills gościło w Polsce, co jest dowodem docenienia stałego zaangażowania naszego kraju w realizację strategii Technical and Vocational Education and Training (TVET) oraz uhonorowaniem wybitnych osiągnięć najbardziej utalentowanych profesjonalistów, instytucji edukacyjnych i pracodawców.

Na podniesienie rangi tegorocznego wydarzenia wpłynął fakt, że odbywa się ono się podczas Europejskiego Roku Umiejętności 2023, będącego wyrazem unijnej idei, która na pierwszym miejscu stawia rozwijanie umiejętności poprzez otwieranie perspektyw zawodowych w całej Europie.