Rynki regulowane - aspekty prawne, finansowe i konkurencyjności rynkowej

W dniu 24 października 2022 r. odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rynki regulowane – aspekty prawne, finansowe i konkurencyjności rynkowej. Teoria i praktyki zarządzania obszarów: energii, ciepła, wody i odpadów”.

Głównym celem naukowo-praktycznym konferencji było pokazanie megatrendów i wyzwań stojących przed firmami w sektorze regulowanym dóbr publicznych (public goods) oraz propozycji zmian i rozwiązań w obszarach prawa, finansowania, zarządzania, mających zapewnić konkurencyjność tego sektora.

Konferencję zainaugurowała JM Rektor Akademii WSB, dr hab. Zdzisława Dacko–Pikiewicz, prof. AWSB.

Wystąpienie inauguracyjne wygłosili prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Pani Gabriela Morawska–Stanecka, Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, patroni honorowi konferencji.

Podczas inauguracji konferencji wystąpił także Pan Frédéric Faroche, Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu Grupy Veolia w Polsce, która jest partnerem głównym dzisiejszej konferencji.

Głos zabrali także Pan Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Pan Marcin Bazylak, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.

Gościem specjalnym wydarzenia był Pan Zbigniew Preisner, kompozytor muzyki filmowej.

W pierwszej części konferencji wykłady konferencyjne przedstawili:

• Prof. dr hab. Michał Romanowski, Romanowski i Wspólnicy sp.k.
  • Dr Andrzej Modzelewski, Prezes Zarządu E.ON Polska S.A.
  • Pan Marek Zuber, Akademia WSB

Moderatorami paneli konferencyjnych byli:

• Dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB, Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB
  • Pan Wojciech Dmochowski, Dyrektor Departamentu Prawnego, Veolia Energia Polska S.A.

Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego pt. „Regulacje rynku, na przykładzie rynku energii – stan obecny” panelistami byli:

• Dr inż. Tomasz Surma, Dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych, Veolia Energia Polska S.A.
  • Dr hab. Krzysztof Zamasz, Prof. AWSB, Członek Zarządu, Dyrektor Handlowy, Grupa Veolia w Polsce
  • Pani Monika Gawlik, Dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła, Urząd Regulacji Energetyki
  • Dr Paweł Pikus, Przewodniczący Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej, Dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Pan Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu, Towarowa Giełda Energii S.A.
  • Dr hab. Marzena Czarnecka, Prof. UE, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

W drugim panelu dyskusyjnym pt. „Konkurencyjność na rynkach regulowanych” uczestniczyli:

• Prof. dr hab. Tomasz Siemiątkowski, Kancelaria Głuchowski Siemiątkowski Zwara, Katedra Prawa Gospodarczego SGH
  • Prof. dr hab. Zdzisław Gawlik, Prezes Zarządu MPO Warszawa
  • Pan Jacek Szymczak, Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie
  • Pan Adam Romanowski, Kancelaria Romanowski i Wspólnicy sp.k.
  • Dr Anna Budzanowska, Członek Rady Zarządzającej, EuroScience
  • Dr Jarosław Bogacz, Członek Zarządu, Polenergia S.A.

Dzisiejsze wydarzenie było pierwszym z cyklu zaplanowanych 4 konferencji poświęconych tematyce rynków regulowanych.  Planowane terminy kolejnych edycji wydarzenia:

• 02/03.2023: „Rynki regulowane – aspekty prawne, finansowe i konkurencyjności rynkowej. Gospodarka obiegu zamkniętego na rynkach regulowanych w sektorze energii, wody i gospodarki komunalnej”
  • 05/06.2023: tematyka dotycząca współpracy z samorządami, polityki regionalnej oraz smart city
  • 09/10.2023: tematyka dotycząca handlu, produktów i marketingu w sektorach regulowanych

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Wydarzenie spełnia cele Strategii Zrównoważonego Rozwoju Akademii WSB