W niedzielę 19 marca br. w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbył Silesian Melting Pot – Metropolitalne Dni Różnorodności Kulturowej za nami. Wydarzenie było świętem różnorodności, wielokulturowości i tolerancji.
Silesian Melting Pot zainaugurowała Rektor Akademii WSB, dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB.
Wydarzenie rozpoczęło się od uhonorowania dr. Rafała Rębilasa – Prorektora ds. Współpracy z Zagranicą Akademii WSB Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Odznakę, w imieniu Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Pana Prof. Marka Gzika, wręczyła Pani Katarzyna Stachowicz - Radna Sejmiku Woj. Śląskiego, Przewodnicząca Komisji Środowiska i Gospodarki Wodnej, Członkini doraźnej Komisji - "Kapituła Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego".
Duża liczba studentów zagranicznych wpływa pozytywnie nie tylko na Akademię WSB, ale również prowadzi do zmiany krajobrazu społeczno-kulturowego całej Metropolii. Coraz więcej młodych osób decyduje się na podjęcie studiów w Polsce i na tym ich przygoda z naszym krajem wcale się nie kończy. W trakcie wydarzenia mieliśmy okazję wysłuchać historii ekspatów, którzy właśnie na Śląsku i w Zagłębiu odnaleźli swoje miejsce na ziemi.Wydarzenie Silesian Melting Pot uświetniły występy polskich i zagranicznych studentów Akademii WSB m.in. Justyny Haberki oraz Ariunjargal Boldbaatar.
W ramach wydarzenia odbyła się także debata na temat kierunku rozwoju Metropolii w kontekście zwiększającej się liczby obcokrajowców. Uczestnikami debaty byli:
- Mohammed Omar Faruque (Konsul Honorowy Bangladeszu),
- prof. Marek Szczepański (Akademia WSB),
- Ewa Fudali-Bondel (Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza).
W korytarzach Pałacu Kultury Zagłebia, dla gości Silesian Melting Pot, dostępna była wystawa fotografii wykonane przez utalentowanych zagranicznych studentów Akademii WSB - Abdelrahmana Afify i Ephrema Melkamu Bulto.
Zwieńczeniem wydarzenia był energetyczny koncert zespołu Kunle Solomon & The Livingthoughts.
Wydarzenie zostało sfinansowane w ramach projektu: „More than Uni – wzmacnianie profilu międzynarodowego Akademii WSB”. Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. „Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy- Welcome to Poland”.