"Społeczna odpowiedzialność młodych przedsiębiorców a zrównoważony rozwój"

Warsztaty i wizyty studyjne, a wszystko w ramach promocji zrównoważonego rozwoju. Dobiegł końca projekt „Społeczna odpowiedzialność młodych przedsiębiorców a zrównoważony rozwój”, który realizowany był w dniach 10-14 października br. w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Inicjatorem projektu była Akademia WSB, a partnerem z Ukrainy - KROK University. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEiN.

Głównym celem projektu była promocja idei zrównoważonego rozwoju w oparciu o UN Sustainable Development Goals, pobudzenie postaw przedsiębiorczych z uwzględnieniem aspektu zrównoważonego rozwoju, poznanie i promocja strategii gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy). Cel ten został realizowany w formule warsztatów, wizyt studyjnych, które stanowiły podstawę dla realizacji projektu grupowego. Międzynarodowe grupy projektowe skupiły się na stworzeniu projektu Akademickie Partnerstwo na rzecz Realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Praca w grupach stworzyła doskonałą okazję do integracji obu grup, przyczyniła się do lepszego wzajemnego zrozumienia i poznana siebie nawzajem. Całe przedsięwzięcie pomogło pogłębić wiedzę z przedsiębiorczości, zrównoważonego rozwoju, pobudzić postawy przedsiębiorcze, podnieść kompetencje uczestników i zaangażowanie w życie społeczne,  a także rozwinęło uczestników społecznie i językowo. Podczas przygotowań do projektu studenci brali udział w ciekawych, inspirujących warsztatach, oraz wizyt studyjnych wykonywali praktyczne zadania od praktyków i doświadczonych przedsiębiorców, którzy pomagali młodym entuzjastom krok po kroku urzeczywistniać swoje projekty. Drugim elementem codziennego programu były niezapomniane wycieczki poznawcze czy integracja na kręglach. Interesujące były również wizyty w Muzeum Śląskim oraz wizyty studyjne m.in. w siedzibie Stowarzyszenia Wolnej Herbaty czy Centrum Rozwoju Lokalnego oraz Urząd Miasta. Należy również wspomnieć pełne emocji-wspólne wieczory, podczas których ukraińscy i polscy studenci mieli okazję lepiej się poznać i zintegrować.

W ostatnim dniu realizacji projektu mieszane Ukraińsko-Polskie grupy prezentowały swoje pomysły na Akademickie Partnerstwo na rzecz Realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju

Realizowane Cele Zrównoważonego Rozwoju: