„STRATEGICZNE PROBLEMY BEZPIECZEŃSTWA” krajowa konferencja naukowa

Dość nagle obniżył się poziom bezpieczeństwa jaki został ukształtowany w Europie po zakończeniu Zimnej Wojny. Starty Kontynent stał się znowu areną wojenną. Nie tylko Polska, ale cała Unia Europejska i wiele innych państw odczuły silne turbulencje w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego wywołane rosyjską agresją zbrojną wobec Ukrainy, które wpływają na kondycję bezpieczeństwa wewnętrznego państw.

Taka zmiana sytuacji każe zaangażować również środowiska akademickie do wykorzystania posiadanego potencjału intelektualnego, by kierunkować swoje zainteresowania naukowe na badania środowiska bezpieczeństwa wewnętrznego, m.in. w poszukiwaniu determinantów warunkujących potrzebę aktualizacji dotychczas wypracowanych strategii bezpieczeństwa w obliczu zaistniałych wydarzeń.

Powyższemu problemowi poświęcona została niniejsza konferencja, która stała się platformą wymiany poglądów naukowych, ale również doświadczeń eksperckich z obszaru bezpieczeństwa wewnętrznego oraz budowania strategii bezpieczeństwa w turbulentnym środowisku bezpieczeństwa.

Przebieg konferencji wypełniły trzy sesje obrad plenarnych. W jej trakcie prezentowano i dyskutowano nad problemami: badania zaburzeń pokoju oraz przyczyn konfliktów zbrojnych w zakresie poznania uwarunkowań bezpieczeństwa międzynarodowego, politycznych aspektów kreacji strategii bezpieczeństwa narodowego w Polsce, współczesnych procesów migracyjnych w Unii Europejskiej i ich wpływu na środowisko bezpieczeństwa państwa, kryteriów identyfikacyjnych bezpieczeństwa i jego determinant projektowych, bezpieczeństwa ustrojowego państwa, strategii bezpieczeństwa na przykładzie powiatowych komisji bezpieczeństwa, planowania strategicznego w Policji, roli organów samorządu terytorialnego na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzeń oraz współczesnych uwarunkowań funkcjonowania agencji ochrony w odniesieniu do bezpieczeństwa publicznego.

W konferencji udział wzięło udział 127 osób m.in. z: Akademią WSB, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu,  Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, Politechniką Rzeszowską, Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie, Uczelnią Państwową im. J. Grodka w Sanoku, Akademią Kaliską im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, a także Komendą Wojewódzką Policji w Opolu, Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu,  portalem internetowym „Wirtualna Polska”, Agencją Ochrony „Taurus Ochrona”.