Student Akademii WSB buduje szkołę dla niewidomych dzieci w Czadzie

Daniel Cieszyński, student Akademii WSB aktywnie działa na rzecz potrzebujących w Afryce. Do tej pory dzięki wsparciu darczyńców wybudował już 5 studni w Czadzie, kupił 2 aparaty USG i łóżko porodowe dla przychodni w Colon i Baikoro. Teraz rozpoczął nowy projekt, którego celem jest stworzenia szkoły dla niewidomych dzieci, również w Czadzie.

Nowy projekt, którego celem jest budowa szkoły dla niewidomych dzieci ruszył w październiku 2021 roku. Daniel Cieszyński tłumaczy dlaczego budowa tej szkoły jest tak potrzebna:

„Dotychczasowa  szkoła mieści się w Mundu w Czadzie. Mieszkają tam niewidomi, ale budynek jest w opłakanym stanie. O obiekt dna na wpół niewidomy dyrektor, który prowadzi tam szkołę. W czymś na kształt internatu wychowuje się 30 dzieci. Niestety dzieci niewidome są tam ciężarem dla rodziny i są oddawane do tego budynku pełniącego funkcję szkoły z internatem. Jest tam jedno duże pomieszczenie, w którym dzieci mieszkają, jedzą i uczą się bez warunków sanitarnych.

Do września 2020 roku dzieci spały  na betonie, bo nie znały takich dobrodziejstw jak łóżko.

W zeszłym roku siostra Ewa Milanowska  ze zgromadzenia Franciszkanek od cierpiących dostała  fundusze z Polski od prywatnej osoby, więc wykonano prowizoryczne łóżka piętrowe i zakupiono kilka materacy. Wiele dzieci kończąc szkołę podstawową nie potrafi czytać, ani pisać. Szkoły są często szałasami w opłakanym stanie, lub zawalającym się starymi budynkami bez dostępu do toalety.

Miejscowość Mundu to to teren w środku Afryki. Do tego okręgu przynależy kilka wiosek.

Warunki pracy są dość trudne: gorący klimat - 45 stopni, drogi piaszczyste w porze suchej i dużo błota w porze deszczowej. Nowa szkoła będzie jedyną katolicką szkoła dla niewidomych dzieci w Czadzie, z której również  skorzystają okoliczne dzieci pełnosprawne, uczące się do tej pory w szałasach. W ciągu dnia temperatury są tam bardzo wysokie i praktycznie nie ma warunków do nauki.

Z całego serca pragnę, aby nowy budynek katolickiej szkoły dla niewidomych dał szanse wielu dzieciom na edukację. Nowa szkoła to będzie prosty, ale murowany budynek, w którym znajdą się ławki szkolne tablica i systematycznie pracujący nauczyciel.

Podczas mojej  kolejnej misji w Czadzie w lutym 2022 będę uczestnikiem uroczystego poświęcenia placu, na którym rozpocznie się budowa mojego projektu – szkoły dla niewidomych dzieci w Czadzie”

WESPRZYJ PROJEKT