22.10.2021

Projekt „Ukraińsko- Polskie Warsztaty Postaw Przedsiębiorczych w dobie nowoczesnych technologii” realizowany w dn. 11.10-15.10.2021 r. w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży dobiegł końca. Inicjatorem projektu była Akademia, a partnerem z Ukrainy - Kyiv International University.

Głównym celem projektu było wspieranie aktywnych postaw obywatelskich oraz podniesienie kompetencji młodzieży w kontekście jej udziału i zaangażowania w  życie społeczne, poprzez wspieranie idei przedsiębiorczości społecznej. Cel ten został zrealizowany w formule warsztatów, które stanowiły podstawę dla realizacji projektu grupowego. Międzynarodowe grupy projektowe skupiły się na stworzeniu projektu biznesowego osadzonego w branży nowoczesnych technologii i związanego z innowacjami społecznymi. Podczas przygotowań do projektu studenci brali udział w ciekawych, inspirujących warsztatach, wykonywali praktyczne zadania od praktyków i doświadczonych przedsiębiorców, którzy pomagali młodym entuzjastom krok po kroku urzeczywistniać swoje projekty. Drugim elementem codziennego programu były niezapomniane wycieczki poznawcze czy integracja na kręglach. Interesujące były również wizyty w Muzeum Śląskim oraz wizyta studyjna w największej fabryce napojów w Polsce- firmie Maspex. Należy również wspomnieć pełne emocji-wspólne wieczory, podczas których ukraińscy i polscy studenci mieli okazję lepiej się poznać i zintegrować.

W ostatnim dniu realizacji projektu mieszane Ukraińsko- Polskie grupy prezentowały swoje pomysły na ciekawe start-upy, z których każdy miał na celu poprawę życia społeczeństwa, uczynienie go wygodniejszym dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii. Wyniki prac grup projektowych zostały ocenione przez międzynarodową komisję ekspercką pod kątem przydatności oraz szansy na sukces.

Zwycięzcami został zespół Savior z aplikacją mobilną na smartfona "Save Tomorrow". Aplikacja ta ma na celu ratowanie sytuacji ekologicznej na świecie poprzez przyznawanie punktów, które można później wymienić na pieniądze, osobom, które kupując produkty w supermarkecie, rezygnują z plastikowych toreb.

Data wydarzenia - 11.10-15.10.2021 r.