03.10.2021

Warsztaty w ramach projektu ProSPeReS

W dniach 29-30 września br. dr Łukasz Szymankiewicz, członek zespołu badawczego w ramach projektu ProSPeReS, reprezentował naszą Uczelnię w dwudniowych warsztatach podczas których uczestnicy poznawali narzędzia służące do oceny ryzyka i podatności na ataki terrorystyczne wybranych lokalizacji (Vulnerability Assesment Methodology, VAT).

Warsztaty odbyły się w Eindhoven, gdzie mieści się siedziba gospodarza warsztatów - Dutch Institute for Technology, Safety & Security (DITSS), natomiast zajęcia prowadzili eksperci z KEMEA Center for Security Studies z siedzibą w Atenach. Było to pierwsze spotkanie stacjonarne w ramach konsorcjum, w którym udział wzięli eksperci z zakresu przeciwdziałania terroryzmowi i zagrożeniom CBRN, przedstawiciele środowisk akademickich, policji oraz środowisk religijnych z Holandii, Grecji, Słowacji i Polski. Podczas warsztatów, oprócz zajęć teoretycznych i treningów w przeprowadzaniu oceny podatności wybranego miejsca kultu religijnego uczestnicy odbyli wizyty studyjne w miejscowym meczecie oraz kościele św. Katarzyny, gdzie mogli przećwiczyć zaprezentowaną metodologię oceny podatności.

ProSPeReS – Protection System for Large Gatherings of People in Religious Sites – projekt realizowany w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Kierownikiem zespołu badawczego Akademii WSB jest dr hab. Adrian Siadkowski, prof. AWSB.

Data wydarzenia - 29-30.09.2021 r.