24.02.2023

Wykład otwarty gen. dyw. prof. dr. hab. Bogusława Packa

Na zaproszenie Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej 24 lutego 2023 roku, w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek wygłosił online wykład otwarty nt. „Wojna w Ukrainie wyzwaniem dla nauk o bezpieczeństwie”.

W trakcie wykładu poruszono problemy genezy konfliktu, charakterystyki działań militarnych, ochrony ludności, roli informacji w działaniach wojennych, międzynarodowego prawa wojennego, sztuki wojennej oraz kontekstów pozamilitarnych wojny w Ukrainie.

W wykładzie udział wzięli pracownicy naukowo-dydaktyczni i studenci, między innymi, z: Akademii WSB, Akademii Sztuki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Kaliskiej, Akademii Pomorskiej, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Wyższej Szkoły Policji, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego, Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Wyższej Szkoły Bankowej, Uczelni Państwowej w Sanoku oraz Centrum Naukowego Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej.

W wykładzie uczestniczyli również wykładowcy i studenci z Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia we Lwowie (Ukraina) oraz Uniwersytetu w Leicester (Wielka Brytania).

Po wygłoszonym wykładzie prof. Bogusław Pacek odpowiadał na pytania uczestników wykładu oraz uczestniczył w dyskusji. Poruszane w nich zagadnienia dotyczyły problematyki potrzeb badań bezpieczeństwa, polemologii, irenologii, bezpieczeństwa informacyjnego, wykorzystania potencjału naukowego w badaniach bezpieczeństwa oraz edukacji dla bezpieczeństwa.

W wykładzie wzięło udział blisko 270 osób.

Informacje o wydarzeniu zostały również dodane na stronie Państwowego Lwowskiego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia we Lwowie LINK TUTAJ