XI Ogólnopolski Turniej Klas o Profilu Mundurowym za nami

W dniach 12-14 kwietnia, nad Zalewem Mitręga w Łazach, odbył się Ogólnopolski Turniej Klas o Profilu Mundurowym. Impreza zorganizowana została przez Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB.

Celem było wyłonienie najlepszego zespołu reprezentującego szkołę średnią, która realizuje Edukację dla Bezpieczeństwa i przygotowuje kandydatów do pracy w służbach mundurowych. To już XI edycja, a wzięło w niej udział 120-stu uczestników reprezentujących klasy o profilu mundurowym ze szkół z całej Polski.

Misją Turnieju była kontynuacja wieloletniej tradycji podtrzymywania rywalizacji uczniów w zmaganiach intelektualnych oraz psychofizycznych. Turniej miał m.in. na celu wykreowanie wizerunku kandydata do służb mundurowych łączący w sobie sprawność fizyczną, zdecydowaną w działaniu postawę oraz profesjonalizm w przygotowaniu do służby Ojczyźnie oraz interwencji na wypadek stanu zagrożenia czy sytuacji kryzysowej. Jednym z wyjątkowych wydarzeń towarzyszących imprezie było spotkanie uczestników z weteranami misji wojennych z Iraku i Afganistanu.

Przez trzy dni uczestnicy rywalizowali ze sobą w różnego rodzaju konkurencjach, wykazując się siłą, determinacją oraz sprawnością nie tylko fizyczną, ale również intelektualną.

Konkurencje polegały m.in. na pokonywaniu toru przeszkód, składaniu i rozkładaniu broni, strzelaniu do celu, odnalezieniu jak największej liczby zakopanych materiałów, wykryciu i nazwaniu przygotowanych celi (typ pojazdu i kraj pochodzenia, np. Leopard A2 – Niemcy) czy biegu nad Zalewem.

Jedną z ciekawszych konkurencji było pokonanie toru taktycznego, w ramach którego należało m.in. odbyć bieg terenowy, przeciągnąć oponę, pokonać ścianę o wysokości 2,5 metra, przetransportować rannego czy rozwiązać mozaikę psychologiczną oraz test pamięciowy. Drużyny musiały zmierzyć się także w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Nie odbyło się bez konkurencji wodnych, w ramach których należało wyłowić z dna basenu jak największą ilość przedmiotów czy pokonać wodny tor przeszkód.

Jak widać, uczestnicy musieli być bardzo dobrze przygotowani zarówno pod kątem fizycznym, jak i intelektualnym, aby przez trzy pełne dni mierzyć się i rywalizować w tego typu działaniach. Dlatego tym bardziej gratulujemy Zwycięzcom, ale i wszystkim pozostałym uczestnikom – mamy pewność, że już sam fakt podjęcia tego niełatwego wyzwania stanowi o wewnętrznym zwycięstwie każdego z Was, bez względu na ostateczny wynik!

Oficjalnym zwycięzcą turnieju została reprezentacja Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie. Drugie miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Knurowie, a na trzeciej pozycji ulokował się Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, z Czeladzi.

Podczas uroczystej Gali, która odbyła się 14 kwietnia i która stanowiła uroczyste zwieńczenie 3-dniowego eventu, zwycięskim drużynom zostały wręczone nagrody, medale i certyfikaty. A nagrodami były m.in. „Złote Indeksy” na bezpłatne studia pierwszego stopnia, a także „Srebne” oraz „Brązowe” uprawniające do bezpłatnego studiowana kolejno: przez rok oraz przez jeden semestr.

W Gali wzięli udział m.in.: prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz – Rektor Akademii WSB, Pan Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski, Pani dr Beata Małecka-Libera – Senator RP, Pani Edyta Szymańska - Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny „Bumaru Łabędy” (partner strategiczny turnieju), Pani Barbara Kozioł - Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Zawierciu, Pani Bożena Borowiec - Zastępca Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej, Pani Justyna Miszczyk - Zastępca Prezydenta Miasta Zawiercie, Pani Ilona Pelon - Sekretarz Gminy Łazy, Pan Dariusz Tabas - Przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach, prof. Marcin Lis - Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB, prof. Marek Walancik - Dyrektor Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB.

Partnerem Strategicznym Turnieju były: Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. – polska Grupa Zbrojeniowa.

Patronat honorowy na wydarzeniem objęli:

• Pan Jacek Siewiera - Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
  • Pan Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski
  • Pan Jakub Chełstowski - Marszałek Województwa Śląskiego
  • Pan Kazimierz Karolczak – Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
  • Pan Gabriel Dors - Starosta Powiatu Zawierciańskiego
  • Pan Marcin Bazylak - Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza
  • Pan Łukasz Konarski - Prezydent Miasta Zawiercia
  • Pan Maciej Kaczyński - Burmistrz Miasta i Gminy Łazy

Partnerami Turnieju były:

1. Centralne Centrum Rekrutacji Wojskowej - Ośrodek Wojskowy w Katowicach, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku-Białej, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Będzinie
  2. 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej w Katowicach
  3. Jednostka Wojskowa AGAT
  4. 6 Batalion Powietrznodesantowy z Gliwic
  5. Wojewódzka Komenda Policji w Katowicach
  6. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach
  7. Śląski Odział Straży Granicznej Raciborzu
  8. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej Katowicach
  9. Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie
  10. Maskpol S.A
  11. Koleje Śląskie sp. z o. o
  12. Polska Grupa Górnicza
  13. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe
  14. WOPR Zawiercie
  15. Lasy Państwowe
  16. PKO Bank Polski S.A
  17. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Grupa Jurajska
  18. MAGNUM POLSKA
  19. Kolba sp. z o.o.
  20. TELVIS Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne Sp. z o.o
  21. Fundacja Rozwoju Sportu i Promocji Obronności "MURAWA"
  22. Complex Dąbrowa Górnicza Sp. z o. o
  23. Marysin Dwór w Katowicach
  24. Dąbrowskie Wodociągi
  25. RDB- INGIS sp. z o. o
  26. Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej
  27. Eurocamping Dąbrowa Górnicza
  28. Firma Mati Trans Zawiercie
  29. Difou

Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji.