XI Rocznica Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych

Wykłady, warsztaty, pokaz Grupy Szybkiego Reagowania Akademii WSB czy neutralizacji materiałów i urządzeń wybuchowych – to tylko niektóre elementy programu XI Rocznicy Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB, której towarzyszył Dzień Bezpieczeństwa. W wydarzeniu udział wzięło ponad 500 uczniów z 14 szkół z województwa śląskiego.

Uroczystość zainaugurował dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB, Prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem Akademii WSB.

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, w tym m.in.:

• nadbryg. Jacek Kleszczewski - Śląski Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej,
  • gen. bryg. Straży Granicznej Adam Jopek - Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej,
  • ppłk Rafał Podgórski - Dowódca Batalionu Lekkiej Piechoty w Gliwicach, 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. "Konrad Wawelberg w Katowicach",
  • ppłk SW Paweł Golanka - Zastępca Dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.

Wykład inauguracyjny o międzynarodowych działaniach polskich strażaków wygłosił Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni.

W trakcie wydarzenia odbyła się część warsztatowa, podczas której zajęcia dla młodzieży prowadzili przedstawiciele:

• Akademii WSB,
  • Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach,
  • Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach,
  • Służby Więziennej w Katowicach.

„Dzień bezpieczeństwa” zakończył wykład „Rola WOT w budowie potencjału obronnego kraju”, który wygłosił ppłk Rafał Podgórski, Dowódca Batalionu Lekkiej Piechoty w Gliwicach.