10.10.2023

XIII OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA naukowo-szkoleniowa dyrektorów poradni psychologiczno-pedagogicznych

W dniach 9 i 10 października br. w Ustroniu, odbyła się XIII Ogólnopolska Konferencja naukowo-szkoleniowa dyrektorów poradni psychologiczno-pedagogicznych nt. kompetencji komunikacyjnych jako fundamentu rozwoju niezależności emocjonalnej i społecznej dzieci i młodzieży.

Uczestników konferencji, w imieniu Władz Uczelni, powitała dr Edyta Antoniak-Kiedos, Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych Akademii WSB.

Wykład otwierający konferencję – Kompetencje komunikacyjne w perspektywie językoznawstwa, wygłosiła dr hab. Olga Przybyla, prof. Uniwersytetu Śląskiego.

W pierwszym dniu konferencji odbyły się również wykłady:

• Ocena poziomu rozwoju funkcji komunikacyjnych u dzieci i uczniów w diagnozie psychologicznej – Adam Spendel, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Siemianowicach Śląskich oraz Akademia WSB.
  • Książka jako forma wspomagania rozwoju kompetencji komunikacyjnych u dzieci i dorosłych – dr Edyta Antoniak-Kiedos, Akademia WSB.
  • Kompetencje komunikacyjne u dzieci i uczniów z deficytami i zaburzeniami w rozwoju funkcji słuchowych – Małgorzata Łukaszuk, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Bielsku-Białej.
  • Afazja czy zaburzenia mowy o typie afazji u dzieci i uczniów? – Magdalena Bielenin, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM Bielsko-Biała oraz Akademia WSB.

W trakcie konferencji uczestnicy mieli również możliwość wzięcia udziału w zajęciach warsztatowych, będących kontynuacją problematyki zaprezentowanej na wykładach.

Celem Konferencji była wymiana poglądów, wyników badań i doświadczeń praktycznych naukowców i specjalistów poradni psychologiczno-pedagogicznych w obszarach:

• oceny poziomu rozwoju kompetencji komunikacyjnych dzieci i uczniów,
  • deficytów i zaburzeń, wskazanie zarówno ich potencjału, jak i trudności, na jakie natrafiają,
  • zasad i form udzielania pomocy w kształceniu,
  • dostarczania wsparcia dzieciom, uczniom, rodzicom, nauczycielom i specjalistom.

Organizator konferencji: Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Koordynator konferencji: Małgorzata Spendel