Ekspert Akademii WSB dla Dziennika Gazety Prawnej

Dr Patryk Kuzior dla Dziennika Gazety Prawnej o tym, kto i jak decyduje o sprawach kadrowych w placówce oświatowej

Gdy trzeba zwiększyć liczbę oddziałów bądź zatrudnić nowe osoby, dyrektor musi aneksować arkusz organizacji pracy szkoły i dobrze to uzasadnić. Ale gdy samorząd odmówi pieniędzy, jest w kropce. Od tego rodzaju decyzji nie przysługuje bowiem odwołanie.

O sprawach kadrowych w szkołach w związku z kolejnym rokiem szkolnym decyduje się jeszcze w maju, bo właśnie wtedy wdrażane są decyzje wynikające z zatwierdzonych arkuszy organizacji (trzymiesięczny okres wypowiedzenia przesądza, że aby rozstać się z danym nauczycielem, na ogół konieczne jest wręczenie mu stosownego pisma do końca maja). Jednak w praktyce to koniec wakacji i początek września jest rozstrzygający dla stanu zatrudnienia i przydziału zadań. Konieczność zwiększenia liczby oddziałów w wyniku przeprowadzonej rekrutacji czy dostarczenie przez rodziców uczniów orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego potrafią bowiem zburzyć najlepiej przygotowany plan pracy szkoły, a to z kolei wymusza korektę arkusza organizacji - pisze dla Dziennika Gazety Prawnej dr Patryk Kuzior.

Cały artykuł dostępny TUTAJ

Dr Patryk Kuzior