06.08.2020

Rektor AWSB w wywiadzie dla „Dziennika Zachodniego” o przyszłości Uczelni

W plebiscycie organizowanym przez „Dziennik Zachodni”, wybrano osoby, które w minionym roku najbardziej zasłużyły się dla lokalnych społeczności. Jedną z Osobowości Roku Województwa Śląskiego 2019 została dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor Akademii WSB, zajęła trzecie miejscefinale wojewódzkimKategorii Nauka.

W swoim ostatnim wywiadzie dla Dziennika Zachodniego Rektor opowiadała m.in. o tym, co pozwala osiągać pozycję lidera i jak Akademia WSB zmieni się po pandemii.

Przypomnijmy, że w najnowszym Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020 Akademia WSB znalazła się na 6. miejscu w Polsce. Podobnie jak w ubiegłym roku AWSB jest jedyną uczelnią niepubliczną spoza Warszawy, która zajęła tak wysoką pozycję w zestawieniu. Zdaniem Rektor, pozycja lidera jest możliwa dzięki pasji, zaangażowaniu, odwadze, otwartemu umysłowi całego zespołu pracowników.

- W okresie 25 lat rozwój oferty kształcenia, aktywność badawczo-rozwojowa, rozbudowa infrastruktury przebiegała równolegle z działalnością uczelni na rzecz kształcenia ustawicznego i popularyzacji nauki – tłumaczyła Rektor Akademii WSB.

Zapytana o przyszłość uczelni po pandemii COVID-19, podkreślała, że gdy epidemia minie, rozwiązania, które uczelnia wypracowała w jej czasie, będą nadal wykorzystywane. W formie zdalnej organizowane są obrony prac habilitacyjnych, doktorskich i dyplomowych. Zmieniły się też oczekiwania studentów studiów podyplomowych, dlatego w ofercie Akademii WSB znalazły się kierunki, które od września 2020 roku będą prowadzone tylko w formule online.

- Pandemia dała możliwość przetestowanie zarówno nowych narzędzi w obszarze nowoczesnych technologii, jak i naszych kompetencji. Uruchomiliśmy, jeden z pierwszych w Polsce na tak szeroką skalę, system wirtualnych laboratoriów komputerowych. Dzięki rozwiązaniom chmurowym zajęcia mogą być organizowane z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy mieć dostęp do internetu – informowała dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB - Rektor Akademii WSB.