20. Festiwal Nauki

dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB - Rektor Akademii WSB

Szanowni Państwo,

z nieukrywaną radością zapraszam na XX Festiwal Nauki, który organizujemy w Akademii WSB. W tym roku, nasze spotkania nabierają wyjątkowego znaczenia, celebrując dwie dekady nieustannego poszukiwania, odkrywania i dzielenia się wiedzą.

W obliczu dynamicznie zmieniającego się świata, gdzie granice między technologią a codziennością stają się coraz bardziej płynne, Festiwal Nauki Akademii WSB stawia sobie za cel nie tylko eksplorację tych zmian, ale i refleksję nad kierunkami, w jakich zmierzamy jako społeczeństwo. Tegoroczne tematy przewodnie - od roli technologii w kształtowaniu przyszłości, przez cyfrową transformację gospodarki i społeczeństwa, aż po kwestie równości, różnorodności i zrównoważonego rozwoju - odzwierciedlają nasze zaangażowanie w najistotniejsze dyskusje naszych czasów.

Wspólnie zastanowimy się, jak w erze cyfryzacji zachować równowagę między postępem a humanistycznymi wartościami, jak technologia może służyć dobru wspólnemu oraz jakie wyzwania i możliwości niesie ze sobą cyfrowa ekonomia. Chcemy, aby XX Festiwal Nauki był przestrzenią otwartego dialogu, wymiany pomysłów i inspiracji, gdzie każdy uczestnik, niezależnie od wieku czy doświadczenia, znajdzie coś dla siebie.
Podobnie jak w latach ubiegłych, staramy się, aby nasz Festiwal był źródłem inspiracji, miejscem spotkań z wybitnymi ekspertami, naukowcami i artystami, którzy swoją pasją i wiedzą potrafią zarazić innych. Naszym celem jest nie tylko dzielenie się wiedzą, ale i budowanie wspólnoty ludzi ciekawych świata, otwartych na nowe doświadczenia i gotowych na wspólne kształtowanie przyszłości.

Zapraszam serdecznie do aktywnego uczestnictwa w XX Festiwalu Nauki. Niech ten czas będzie dla nas wszystkich okazją do zgłębiania tajemnic nauki, odkrywania nowych perspektyw i poszukiwania odpowiedzi na pytania, które nas nurtują. Razem sprawmy, by te dwie dekady były tylko początkiem dalszej, inspirującej podróży w świat wiedzy i nauki.

Marcin Bazylak - Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza

To już dwie dekady, odkąd Festiwal Nauki gości w naszym mieście. Każdego roku uczniowie i studenci oraz osoby aktywne zawodowo i seniorzy uczestniczą w festiwalowych wykładach, dyskusjach i warsztatach, odkrywając nowe trendy w różnorodnych dziedzinach i ubogacając własną wiedzę z różnorakich nauk. Dlatego niezwykle się cieszę, że w organizację imprezy, która tak dobrze zadomowiła się w Dąbrowie Górniczej, swój wkład - jako współorganizatorzy czy partnerzy – ma także samorząd i dąbrowskie instytucje.

Festiwal Nauki to zawsze wydarzenie „na czasie”. W bogatym programie, z szerokim wachlarzem zagadnień i tematów, znajdujemy to, co aktualnie najbardziej nas intryguje i inspiruje. Nie inaczej będzie podczas jubileuszowej 20. edycji wydarzenia. Będą więc wykłady i dyskusje o wyzwaniach i scenariuszach, które stawia przed nami rozwój technologii, a także o cyfrowej transformacji, której podlega gospodarka i społeczeństwo.

Przy tej sposobności z okazji 20-lecia Festiwalu Nauki, gratuluję Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej konsekwencji i skuteczności w realizacji tego wydarzenia, a naszych mieszkańców zachęcam do czerpania z jego wyjątkowości.

20. Festiwal Nauki Akademii WSB dofinansowano ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II"