Śląska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Katowicach w partnerstwie z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym „Metis” w Katowicach zorganizowali konferencję nt. „Komunikacja wśród dzieci i młodzieży w czasach kryzysu psychologicznego”.
Wydarzeniu przyświecał temat przewodni - problem komunikowania się ludzi młodych we współczesnym świecie, w czasie po pandemii i związanym z tym faktem izolacji społecznej, która bardzo niekorzystnie odbiła się na osobach młodych.Zdajemy sobie sprawę, jak komunikacja z dziećmi i młodzieżą, świadomość trendów komunikacyjnych młodych ludzi, zdolność rozpoznawania sygnałów dotyczących trudności emocjonalnych i psychicznych, a jednocześnie wszelkich przejawów agresji w grupie rówieśniczej naszych podopiecznych, jest niezwykle ważnym i skomplikowanym zadaniem. Jesteśmy przekonani, że możliwość podążania za zmianami w komunikacji z dziećmi ma szczególne znaczenie i jest podstawą skuteczności podejmowanych działań dydaktycznych i wychowawczych. Jako specjaliści znajdujący się najbliżej środowiska życia dzieci i młodzieży powinniśmy być gotowi do zrozumienia ich sytuacji oraz udzielenia im odpowiedniego wsparcia.
Konferencja, inaugurowana przez Katarzynę Juraszek, Zastępcę Komendanta Głównego Ochotniczych Hufców Pracy, Kingę Kłosińską-Jaskulską, Komendanta Wojewódzkiego Śląskiej WK OHP oraz Marcina Bazylaka, Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza skupiła się wokół praktycznych umiejętności i narzędzi do efektywnego reagowania na problemy młodych ludzi.
Wśród prelegentów dzielących się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie byli: Ewa Kustwan-Mróz, psycholog z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach, która wprowadziła w tematykę komunikacji wśród młodych osób.
Kolejnym punktem wydarzenia była debata na temat „Jak rozmawiać? Znaczenie komunikacji dla zdrowia psychicznego i radzenia sobie w kryzysie” pod kierownictwem prof. Marka Walancika oraz prof. Sławomira Trusz – pracowników naukowych Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. W debacie wzięli udział pracownicy naukowi Uczelni oraz przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej.
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele szkół, placówek oświatowych oraz instytucji z terenu Dąbrowy Górniczej i miejscowości okolicznych, którzy także aktywnie włączyli się w dyskusję.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Marcin Bazylak oraz Komendant Główny Ochotniczych Hufców Pracy, Jerzy Budzyn.
Tekst: Anna Stokłosa