16.02.2023

I Warsztaty Naukowe nt. „ORGANIZACJA SZKOLENIA WYBRANYCH ELEMENTÓW SYSTEMU BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA – WNIOSKI Z BADAŃ”

W ramach pracy badawczej realizowanej w Akademii WSB, 15 lutego 2023 roku Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie zorganizowało I Warsztaty Naukowe
nt. „Organizacja szkolenia wybranych elementów systemu bezpieczeństwa państwa – wnioski z badań”.

W przedsięwzięciu tym wzięli udział członkowie zespołu badawczego oraz eksperci uczestniczący w badaniach reprezentujących jednolite formacje umundurowane odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Warsztaty przygotowano pod kierownictwem prof. dr. hab. Bernarda Wiśniewskiego oraz dr. hab. Andrzeja Czupryńskiegodr. Rafała Kochańczyka.

Celem warsztatów była diagnoza systemu szkolenia wybranych elementów systemu bezpieczeństwa państwa. W trakcie warsztatów zaprezentowano kwestie dotyczące przeznaczenia, zadań i organizacji działań elementów niemilitarnych systemu bezpieczeństwa państwa oraz ich systemów ich szkolenia. Dyskusja towarzysząca wystąpieniom w czasie obrad plenarnych ogniskowała się wokół podstaw kształcenia, prawa oraz potrzeb i możliwości doskonalenia umiejętności działania zbiorowego
w warunkach narastania zagrożenia, wymiany informacji oraz podejmowania niestandardowych rozwiązań w prognozowanych sytuacjach zagrożeń.