26.10.2023

Wykład otwarty dr. hab. Bogdana Zdrodowskiego prof. APol. nt. „Procedury badawcze w przewodach promocyjnych”

Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej 26 października 2023 r. zorganizowało wykład otwarty dr. hab. Bogdana Zdrodowskiego prof. APol. nt. „Procedury badawcze w przewodach promocyjnych”.

Pan dr hab. Bogdan Zdrodowski jest profesorem Akademii Policji w Szczytnie. Karierę naukową rozpoczął  w  Akademii Sztabu Generalnego WP i kontynuował w Akademii Obrony Narodowej, w której sprawował między innymi funkcje kierownika zakładu, kierownika katedry oraz dziekana wydziału a następnie w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Wypromował liczną grupę doktorów w dyscyplinach: nauki wojskowe, nauki o obronności oraz nauki o bezpieczeństwie.  Aktywnie uczestniczy w procesach doktoryzowania i habilitowania w roli promotora, recenzenta, członka komisji lub przewodniczącego.

W trakcie wykładu poruszono zagadnienia związane z procesem badań, a w szczególności odniesiono się do przygotowania i prowadzenia badań w aspekcie pierwszego etapu metody naukowej. Prof. B. Zdrodowski odniósł się do powszechnie stosowanych założeń teoriopoznawczych oraz przybliżył swoje stanowisko w tym obszarze.

Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, czego przejawem była dyskusja uczestników wykładu z Prelegentem. W wykładzie uczestniczyło blisko 80 osób, z kilkunastu ośrodków naukowo-badawczych tj.: Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet w Siedlcach, Uniwersytet Kaliski,  Uniwersytet WSB „Merito”, Akademia Pożarnicza, Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej, Akademia Wojsk Lądowych, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku, Centrum Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowy Instytut Badawczy w Józefowie oraz Instytut Bezpieczeństwa Społecznego we Wrocławiu.