15.04.2024

Wykład otwarty dr. hab. Tomasza Safjańskiego, prof. AWSB nt. „Działalność Interpolu i Europolu jako przedmiot badań bezpieczeństwa”

Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej 15 kwietnia 2024 r. zorganizowało wykład otwarty online dr. hab. Tomasza Safjańskiego nt. „Działalność Interpolu i Europolu jako przedmiot badań bezpieczeństwa”.

Pan dr hab. Tomasz Safjański, prof. AWSB jest emerytowanym oficerem Policji. Specjalizuje się w zakresie taktyki kryminalistycznej oraz zwalczania przestępczości transgranicznej. Jest biegłym sądowym z zakresu ochrony informacji oraz prezesem Stowarzyszenia Taktyków Kryminalistyki z siedzibą w Warszawie. Ponadto jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz ekspertem zewnętrznym Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w Luksemburgu. W przeszłości był, między innymi, dyrektorem krajowego biura Interpolu oraz szefem krajowej jednostki Europolu. W pracy naukowej i dydaktycznej zajmuje się teorią i praktyką działania instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne. Jest autorem wielu opracowań o charakterze teoretycznym i praktycznym, kierownikiem i uczestnikiem wielu prac oraz projektów naukowo-badawczych z zakresu bezpieczeństwa i prawa.

W trakcie wykładu poruszono zagadnienia związane z przedmiotem poznania nauk o bezpieczeństwie oraz związkiem z nim działalności Interpolu i Europolu. W trakcie dyskusji z Prelegentem uczestnicy wykładu wymieniali poglądy dotyczące zagrożeń bezpieczeństwa publicznego, funkcjonowania przywołanych organizacji, współpracy formacji policyjnych i organizacji międzynarodowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne oraz kierunków badań w wyżej wymienionym zakresie.

W wykładzie uczestniczyło 97 osób, między innymi, z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Uniwersytetu Pomorskiego, Uniwersytetu Kaliskiego, Uniwersytetu w Leicester, Akademii Sztuki Wojennej,  Akademii Pożarniczej, Akademii Policji, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie,  Collegium Witelona w Legnicy, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie oraz Polskiej Izby Ochrony i Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku.