31.05.2022

Wykład otwarty nadinsp. dr. Rafała Kochańczyka nt. „O potrzebie badań bezpieczeństwa i porządku publicznego”

W ramach działalności Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB został zorganizowany i przeprowadzony drugi w tym roku kalendarzowym wykład otwarty nt. „O potrzebie badań bezpieczeństwa i porządku publicznego”, który wygłosił nadinsp. dr Rafał Kochańczyk Komendant Wojewódzki Policji w Opolu.

Wykład odbył się w formie online. Uczestniczyli w nim pracownicy naukowo-dydaktyczni i studenci z: Akademii WSB, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Centrum Naukowo – Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. W wykładzie uczestniczyło ponad 40 osób.

W takcie wykładu nadinsp. dr Rafał Kochańczyk zaprezentował zagadnienia: teorii oraz instytucjonalizacji bezpieczeństwa i porządku publicznego. W oparciu o to, wskazał główne obszary wymagające badań zarówno bezpieczeństwa jak i porządku publicznego oraz te związane z potrzebą współpracy środowiska naukowego z administracją publiczną (głównie szczebla samorządowego). W trakcie wykładu określono również przewidywane kierunki zmian poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ich determinanty a także przypuszczalny rozwój zagrożeń tego bezpieczeństwa i ich skutków.

Po wygłoszonym wykładzie nadinsp. dr Rafał Kochańczyk odpowiadał na pytania uczestników spotkania. Dotyczyły one rozumienia przedmiotu poznania w naukach
o bezpieczeństwie, związków między tą dyscypliną a instytucjami odpowiedzialnymi
za bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz bieżącej działalności Policji.