Wykład otwarty Rektora – Komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej

Na zaproszenie Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej 18 stycznia 2023 roku wygłosił online wykład otwarty Pan nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski prof. SGSP Rektor - Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nt. „Skuteczność i efektywność działań ratowniczych w kontekście wykorzystania nowoczesnych technologii”.

W trakcie wykładu poruszono zagadnienia: relacji między skutecznością i efektywnością, ochrony ludności, istoty działań ratowniczych, potrzeb i możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w bezpieczeństwie powszechnym. Wykład w swej treści ściśle nawiązywał do przedmiotu poznania w naukach o bezpieczeństwie oraz konieczności stosowania podejścia systemowego do problematyki odzwierciedlonej tytułem wykładu. W trakcie dyskusji towarzyszącej wykładowi poruszano kwestie: kierunków rozwoju rozwiązań organizacyjno-technicznych ochrony ludności, standaryzacji i certyfikacji sprzętu, współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi oraz akademickimi, a także relacji między badaniami naukowymi a poziomem bezpieczeństwa powszechnego.

W wykładzie wzięło udział blisko 50 osób, w tym głównie pracownicy ośrodków akademickich, naukowo-badawczych oraz innych instytucji z: Warszawy, Rzeszowa, Wrocławia, Krakowa, Torunia, Dąbrowy Górniczej, Gorzowa, Radomia, Sanoka i Józefowa.