Wizyta studyjna w Sądzie Rejonowym w Cieszynie

17 maja 2024 roku, studenci kierunku Bezpieczeństwo Narodowe z Akademii WSB mieli okazję odwiedzić Sąd Rejonowy w Cieszynie. Wizyta ta była częścią programu studiów, mającego na celu przybliżenie studentom praktycznych aspektów funkcjonowania systemu sądownictwa w Polsce. Organizatorem wizyty był dr Dariusz Trojszczak.

Zwiedzanie budynku i sal rozpraw

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie samego budynku Sądu Rejonowego. Studenci mieli okazję zobaczyć nowoczesne, a zarazem pełne historycznego charakteru wnętrza budynku. Przewodnicy opowiadali o architekturze sądu, jego historii oraz codziennym funkcjonowaniu. Następnie grupa udała się do sal rozpraw, gdzie przedstawiono procedury sądowe oraz rolę poszczególnych uczestników postępowania sądowego. Studenci mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda sala rozpraw oraz jak przebiegają procesy sądowe.

Pomieszczenia dla oskarżonych

Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie pomieszczeń dla oskarżonych. Studenci mieli niecodzienną możliwość wejścia do miejsc, które na co dzień są niedostępne dla publiczności. Przewodnicy dokładnie omówili procedury bezpieczeństwa stosowane w sądzie, a także zasady przewożenia i przechowywania oskarżonych w budynku sądu.

Ekspozycja Historyczna

Jednym z najbardziej fascynujących punktów wizyty była ekspozycja historyczna, prezentująca dokumentację sądową sprzed ponad 100 lat. Studenci z zainteresowaniem oglądali stare akta, ręcznie pisane wyroki oraz inne dokumenty sądowe, które były świadectwem dawnych praktyk sądowych.

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy Prezes Sądu Rejonowego w Cieszynie SSR Edycie Kawulok oraz Sędziemu Piotrowi Stanclikowi za umożliwienie organizacji tej wizyty. Dzięki ich uprzejmości i zaangażowaniu, studenci mogli zdobyć cenne doświadczenia i wiedzę, które na pewno przyczynią się do ich dalszego rozwoju zawodowego. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za okazane wsparcie i życzliwość.