Wizyta studyjna w Państwowym Przedsiębiorstwie Odzieżowym „RAKON" w Raciborzu

Państwowe Przedsiębiorstwo Odzieżowe „RAKON" jest przedsiębiorstwem partnerskim Akademii WSB. Dzięki życzliwości i zaangażowaniu kadry zarządzającej a zwłaszcza Pani Dyrektor Joanny Dziendziory oraz Zastępcy Dyrektora Dawida Żebraka studenci mogli zapoznać się z wyjątkowym charakterem firmy.

Państwowe Przedsiębiorstwo Odzieżowe „RAKON"

Firma należy do największych i najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw szwalniczych i przywięziennych zakładów pracy w Polsce. Od pół wieku – korzenie działalności firmy sięgają 1953 roku – RAKON jednym z największych pracodawców w powiecie raciborskim oraz w programie Służby Więziennej „Praca dla Więźniów”.

Ogólnopolski lider w produkcji odzieży roboczej

Państwowe Przedsiębiorstwo Odzieżowe „RAKON" jest ogólnopolskim liderem w produkcji odzieży roboczej, stale inwestując w badania i rozwój nowych technologii. Firma jest producentem odzieży roboczej i medyczno-higienicznej. Posiada  w swojej ofercie większość z dostępnych na rynku polskim i europejskim środków ochrony.  RAKON wykorzystuje System Zarządzania Jakością zgodny z normą PN-EN ISO 9001:2015, stawiając na doświadczenie i zaangażowanie pracowników. Firma zatrudnia 255 osadzonych i 196 pracowników cywilnych.

Studenci podczas wizyty studyjnej odwiedzili magazyny firmy, produkcję i dział projektów. Studentów interesował poziom automatyzacji produkcji, poziom wynagrodzenia osadzonych oraz jak mogą tymi środkami gospodarować.

Kobiety doskonałymi „mistrzami produkcji”

Niezwykle ciekawe dla studentów okazały się informacje dotyczące nadzoru nad produkcją. Okazało się, że w firmie RAKON mistrzami kierującymi produkcją są kobiety, ponieważ jak wynika z  doświadczenia zakładu są one lepszymi liderami w produkcji odzieży a osadzeni mają wobec nich większy respekt.

Ciekawostką – szczególnie dla studentów specjalności inżynier  BHP – były apteczki zamknięte na klucz. Jak się okazuje w zakładach, które zatrudniają osadzonych apteczki muszą być pod zamknięciem, ponieważ znajdują się tam środki odkażające zawierające alkohol - a osadzeni nie mogą mieć do alkoholu dostępu.

Studenci biorący udział w wizycie studyjnej w zakładach RAKON zwiedzili również Zakład Karny w Raciborzu.

Opiekunami podczas wizyty studyjnej były mgr Sylwia Pawłowska i mgr Anita Dębska