28.12.2020

Przyszłość jest już dziś, tylko nierówno rozłożona – interfejsy mózg-komputer, technologie asystujące i wolne oprogramowanie” Jerzy Durka – spotkanie z praktykiem

W środę 26 marca odbyło się kolejne spotkanie z praktykiem branży IT nt. „Przyszłość jest już dziś, tylko nierówno rozłożona – interfejsy mózg-komputer, technologie asystujące i wolne oprogramowanie”, które poprowadził Jerzy Durka, prezes firmy Brain Tech Sp. z o.o. oraz wykładowca Zakładu Fizyki Biomedycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkanie z praktykiem realizowane jest w ramach projektu „Nowoczesny inżynier – studia na kierunku informatyka w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej”.

Czy można odczytywać ludzkie myśli? Jak zbudować interfejs mózg-komputer i w jaki sposób można go wykorzystywać? Co zrobić, aby ”technologie przyszłości” stały się dostępne dla osób najbardziej ich potrzebujących?

Gdy w Europie leczenie pacjenta wymaga zaawansowanych technologii, jak np. użycie rezonansu magnetycznego, po prostu zleca się badania. W tym samym czasie szczytem marzeń dla niepełnosprawnych w Afryce jest wózek inwalidzki – mówił Jerzy Durka.

Interfejsy mózg-komputer, które pozwalają odczytywać fale mózgowe bez użycia mięśni czy ruchu gałek ocznych, mogą służyć nie tylko do zabawy, czy gier. - Najczęściej wymienianym zastosowaniem tych urządzeń jest zapewnienie komunikacji pacjentom żyjącym w piekle na Ziemi zwanym stanem zamknięcia (np. osób ze stwardnieniem zanikowym bocznym). Dzięki tej technologii chorzy mogą komunikować się z otoczeniem, kształcić się i rozwijać swoje pasję. Problem w tym, że jest to niezwykle kosztowne, a większą dostępność zapewni obecnie tylko udostępnianie jej na zasadach Wolnego Oprogramowania – tłumaczył słuchaczom Durka.

Szczegółowe informacje na temat osiągnięć i działalności prelegenta znajdują się na stronie http://durka.info/