03.09.2020

Konferencja naukowa poświęcona problemom zarządzania i marketingu w instytucjach kultury odbyła się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie

23 i 24 października w Cieszynie i Czeskim Cieszynie gościliśmy uczestników II Międzynarodowej Konferencji Naukowej Współczesne problemy zarządzania i marketingu w instytucjach kultury. Organizatorem konferencji był Wydział Zamiejscowy w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

W oficjalnym rozpoczęciu konferencji wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych oraz władze uczelni. Starosta Powiatu Cieszyńskiego - Jerzy Nogowczyk, Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna - Adam Swakoń oraz Prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej - Jan Ryłko. Wszyscy życzyli uczestnikom konferencji owocnych obrad i ciekawych referatów.

To już druga konferencja organizowana przez WSB poświęcona zagadnieniu marketingu i zarządzania kulturą. Ubiegłoroczne spotkanie było bardzo owocne - ogólnopolskie wydawnictwo wydało dwie publikacje. Gratuluję tego, co już udało się osiągnąć. Mam nadzieję, że kolejne edycje będą równie owocne i przyczynią się do wzbogacania wiedzy na temat zarządzania w kulturze - podkreślał Starosta Jerzy Nogowczyk - i dodał - osoby, które przeznaczają środki na kulturę, wiedzą o tym, że nie przyniesie to bezpośrednio zysku, mają jednak określone oczekiwania. Mecenas wymaga i żąda również w kulturze. Czy tak jest? Sądzę, iż na to pytanie Państwo najlepiej odpowiecie podczas dzisiejszej konferencji.

Starosta Jerzy Nogowczyk za organizację konferencji naukowej podziękował Wyższej Szkole Biznesu w Dabrowie Górniczej oraz Polskiemu Związkowi Kulturalno-Oświatowemu.

Prezes Zarządu Głównego PZKO - Jan Ryłko w swoim wystąpieniu podkreślał, że Polski Związek Kulturalno-Oświatowy to stowarzyszenie obywatelskie, które już w samej nazwie ma zapisaną działalność kulturalno-oświatową na Zaolziu i w Republice Czeskiej. W tym roku obchodzimy 67 lat naszej działalności. Działamy po to, aby na Zaolziu promować  język polski, polskie tradycje i zwyczaje, tożsamość narodową. Związek jest największą polską organizacją działającą w Europie, poza granicami kraju. Naszym największym problemem nie jest działalność i zdobywanie pieniędzy, a to że nie potrafimy sprzedać „owoców” naszej pracy. Mam nadzieję, że po tej konferencji nauczymy się trochę lepiej pracować. Nauczymy się sprzedawać wyniki naszej pracy – mówił Prezes PZKO.

Wśród zaproszonych gości byli:

• Prof. Ing. Jaroslav Ďaďo, Ph. D., Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici,
  • Prof. Ing. Štefan Hittmár, PhD., Žilinská univerzita v Žiline,
  • Prof. Ing. Zdeněk Mikoláš, CSc., Vysoká škola podnikání, a. s. Ostrava,
  • Doc. Ing. Jan Sucháček Ph.D., Vysoká škola báňská – Technical University of Ostrava,
  • dr hab. Adam Grzegorczyk, prof. WSP, Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie,
  • dr hab. Marek Rembierz, Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • dr Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, prof. WSB, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
  • Maria Kovács, wicekonsul RP w Ostrawie,
  • Stefan Gajda, Polska Akademia Nauk, Oddział w Katowicach,
  • Jerzy Nogowczyk, Starosta Powiatu Cieszyńskiego,
  • Stanisław Kubicius, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego,
  • Henryk Pieszka, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji Powiatu Cieszyńskiego,
  • Jan Ryłko, Prezes PZKO,
  • Jarosław Miczek, Prezes MK PZKO Trzyniec-Wieś, członek ZG,
  • Jan Richter, Prezes Sekcji Ludoznawczej przy ZG PZKO, członek ZG,
  • Tadeusz Smugała, Prezes MK PZKO Cierlicko-Kościelec,
  • Bogdan Kasperek, Sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński,
  • Václav Laštůvka, Euroregion Těšínské Slezsko,
  • Marian Dembiniok, Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie,
  • Andrzej Łyżbicki, Dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie,
  • Joanna Michalak, Dyrektor PKO Banku Polskiego Oddział 1 w Cieszynie,
  • Andrzej Fizek, Dyrektor Obsługi Klienta PKO Banku Polskiego Oddział 1 w Cieszynie,
  • Damian Hernik, Prezes Zarządu Energetyki Cieszyńskiej Sp. z o.o.
  • Podczas konferencji wygłoszono osiemnaście referatów. Uczestnicy odwiedzili również Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Pierwszego dnia, po poludniu uczestnicy konferenci przenieśli się do Czeskiego Cieszyna,
  • gdzie odbyła się Transgraniczna konferencja naukowa prezentująca wyniki badań i inne zagadnienia dotyczące zarządzania w kulturze. Było to wydarzenie towarzyszące II Międzynarodowej Konferencji Naukowej.

Transgraniczna konferencja poświęcona była zarządzaniu kulturą na pograniczu, przedstawiająca wyniki badań, zrealizowanych w ramach projektu „Razem dla pogranicza”. Gości z obu stron granicy przywitał w sali dawnej synagogi na ulicy Bożka prezes ZG PZKO, Jan Ryłko.

O II Międzynarodowej Konferencji Naukowej Współczesne problemy zarządzania i marketingu w instytucjach kultury napisali:

• Głos Ludu "Jak zarządzać organizacjami kultury"
  • ox.pl "II Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Cieszynie"
  • Legalna Kultura II Międzynarodowa Konferencja Naukowa
  • beskidzka 24.pl "Naukowo w Cieszynie"
  • Starostwo Powiatowe w Cieszynie "Konferencja naukowa na WSB"
  • Zwrot "O kulturze pod kątem naukowym"