Kierunek

Seminarium doktorskie w dyscyplinie stosunki międzynarodowe

_____________________

Administratorem Twoich danych osobowych jest Akademia WSB. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

Seminarium Doktorskie Akademii WSB skierowane jest do osób zainteresowanych prowadzeniem badań w obszarze obejmującym zarówno kategorie związane z suwerennym państwem, takie jak m.in.: polityka zagraniczna, interes narodowy, siła i potęga, bezpieczeństwo narodowe, jak również odnoszące się do systemu międzynarodowego, m.in.: równowaga sił, bezpieczeństwo międzynarodowe, organizacja międzynarodowa, relacje między państwami, multilateralizm, integracja regionalna, globalizm, transnarodowość. Adresatami Seminarium Doktorskiego Akademii WSB są przede wszystkim osoby, dla których uzyskanie stopnia naukowego doktora jest jednym z kluczowych etapów kariery zawodowej, pozwalającym na efektywniejsze przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego oraz do prowadzenia samodzielnych badań naukowych w dyscyplinie stosunki międzynarodowe, a także rozwijanie kompetencji naukowych i społecznych niezbędnych do zajmowania wysokich stanowisk w organizacjach i przedsiębiorstwach działających na rynkach międzynarodowych, a także w ambasadach i placówkach dyplomatycznych, administracji publicznej i organizacjach pozarządowych.

Celem Seminarium Doktorskiego Akademii WSB jest nabycie przez Uczestników Seminarium wiedzy, umiejętności i kompetencji technicznych, społecznych, ekonomicznych i prawnych w zakresie pracy naukowej oraz umożliwienie im przygotowania, pod merytoryczną i metodyczną opieką Opiekunów Naukowych, koncepcji rozprawy doktorskiej, a następnie napisania rozprawy. Niezależnie od zajęć realizowanych w ramach Seminarium Doktorskiego, które odbywają się raz w miesiącu i są prowadzone przez uznane osobowości ze świata nauki i biznesu, Akademia WSB wspiera Doktorantów poprzez organizowanie dedykowanych im innych form kształcenia doktorskiego. Tych z Państwa, którzy chcieliby w przyszłości spełniać się zawodowo, jako nauczyciele akademiccy oraz wysokiej klasy eksperci i członkowie kadry kierowniczej międzynarodowych przedsiębiorstw, serdecznie zachęcamy do udziału w Seminarium Doktorskim Akademii WSB.

• Przykładowe tematy wykładów i warsztatów

• Wielowymiarowa współpraca transgraniczna
    • Międzynarodowe migracje w zmieniającym się świecie
    • Przemiany polityczne, społeczne i kulturowe na Bliskim Wschodzie
    • Problem fundamentalizmu i terroryzmu islamskiego
    • Międzynarodowa ekonomia polityczna
    • Tożsamość narodowa a polityka integracji
    • Badania empiryczne w przygotowaniu rozprawy doktorskiej
    • Organizacja procesu badawczego
    • Formułowanie hipotez, problemów, celów w rozprawie doktorskiej
    • Wymagania formalne i merytoryczne dotyczące opracowania rozprawy doktorskiej
  • Warunki nadania stopnia doktora

Zgodnie z Art. 186. Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. stopień doktora nadaje się osobie, która:

1. posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny lub posiada dyplom dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała;
    2. uzyskała efekty uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK, przy czym efekty uczenia się w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego są potwierdzone certyfikatem lub dyplomem ukończenia studiów, poświadczającymi znajomość tego języka na poziomie biegłości językowej co najmniej B2;
    3. posiada w dorobku co najmniej:
      • 1 artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie czasopism punktowanych, lub
      • 1 monografię naukową wydaną przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe, albo rozdział w takiej monografii;
    4. przedstawiła i obroniła rozprawę doktorską.
  • Rekrutacja na Seminarium Doktorskie

1. PODSTAWOWE INFORMACJE
      • na stronie
      • od pracowników Biura ds. kształcenia doktorskiego i awansów naukowych