10:00 - 10:15 Inauguracja konferencji
dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB
Więcej
dr Michał Gramatyka
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji
Więcej
dr hab. Rafał Żelazny, prof. UE
Prezes Zarządu, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Więcej
10:15 - 14:35 Prelekcje
Obserwatorium AI i Technologie Przyszłości
prof. dr hab. Łukasz Sułkowski
Więcej
dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB
Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB
Animator działań realizowanych na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego oraz przedsiębiorczości, transferu wiedzy z nauki do gospodarki, rozwoju gospodarki opartej na wiedzy.
Jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia The European Academy of Management (EURAM c/o EIASM – European Institute for Advanced Studies in Management), wiceprezesem Zarządu Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa oddział Dąbrowa Górnicza, członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Katowicach, wiceprezesem Zarządu Śląskiego Związku Pracodawców Lewiatan, członkiem Rady Programowej Krajowego Klastra Kluczowego „Silesia Automotive & Advanced Manufacturing” Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jest Prezesem Delegatury Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach / o. Dąbrowa Górnicza.
Posiada bogate doświadczenie korporacyjne zdobyte w międzynarodowych firmach usługowych, był zatrudniony na kluczowych stanowiskach menedżerskich związanych z technologiami przyszłości w tym między innymi cyfrowymi, tworzeniem systemów zarządzania relacjami z klientami CRM dla marek globalnych, zarządzaniem jakością i procesami, zarządzaniem projektami, wieloletni manager na poziomie Executive w międzynarodowej korporacji, jest również absolwentem studiów MBA EY Academy of Business.
Za aktywność w zakresie kształtowania relacji pomiędzy nauką i biznesem odznaczony przez Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego.
Jest Członkiem Zespołów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego programu dla Uczelni Wyższych Nauka dla Społeczeństwa oraz programu dla studentów Uczelni Wyższych Studenckie Koła Tworzą Innowacje.
Więcej
6 okoliczności determinujących sukces rynkowy innowacji
Magdalena Szczyrba
Dyrektor Departamentu Komercjalizacji i Marketingu w Łukasiewicz – Górnośląskim Instytucie Technologicznym
Od lat związana ze środowiskiem naukowym, doświadczenie managerskie zdobywała w Instytucie Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL oraz w Centrum Łukasiewicz.
Obecnie jest doktorantką III roku na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, jej dysertacja poświęcona jest zagadnieniom zarządzania innowacjami w instytutach badawczych.
Więcej
Dane kluczem do rozwoju sztucznej inteligencji
dr hab. Jan Kozak
Dyrektor Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, Sieć Badawcza Łukasiewicz
Wybitny specjalista w dziedzinie informatyki, o szerokich zainteresowaniach naukowych i badawczych. Jego prace koncentrują się na dwóch głównych obszarach: naukach inżynieryjno-technicznych, w tym informatyce technicznej i telekomunikacji, oraz naukach ścisłych i przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem informatyki.
W obszarze uczenia maszynowego Profesor Jan Kozak jest znany z propozycji nowych algorytmów uczenia drzew decyzyjnych oraz komitetów klasyfikatorów bazujących na drzewach decyzyjnych. Jego badania łączą te techniki z inteligencją obliczeniową, ze szczególnym uwzględnieniem algorytmów mrowiskowych, co czyni go pionierem w tej dziedzinie.
Sztuczna inteligencja, a zwłaszcza inteligencja obliczeniowa, to kolejny obszar, w którym Profesor osiągnął znaczące sukcesy. Jego prace mają na celu praktyczne zastosowanie tych zaawansowanych technologii, co przyczynia się do rozwoju nowoczesnych rozwiązań w różnych dziedzinach.
Więcej
Zagrożenia w sieci: phishing, ransomware czy ataki socjotechniczne. Jak skutecznie chronić dane i infrastrukturę teleinformatyczną
dr Michał Gramatyka
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji
Radca prawny, społecznik, wieloletni samorządowiec, Poseł na Sejm RP i pasjonat nowych technologii. Doktor nauk prawnych, biegły sądowy, a także autor i współautor licznych prawniczych publikacji z dziedziny kryminalistyki. Wiedza prawnicza i doświadczenie w zarządzaniu były punktem wejścia do pracy w biznesie. W dużym polskim koncernie odpowiadał między innymi za organizację obsługi prawnej firmy. Budował centra usług wspólnych. Był ekspertem w jednej z renomowanych firm doradczych.
W ciągu kilkunastu lat pracy dla rodzinnego miasta Tychy był m.in. radnym i wiceprezydentem ds. gospodarki przestrzennej. Pełnił też rolę wicemarszałka województwa śląskiego w latach 2016-2018.
Poseł na Sejm RP IX i X kadencji.
W wolnych chwilach żegluje. Pasjonują go nowe technologie i dobre książki.
Prywatnie - ojciec dwóch synów.
Więcej
Bezpieczeństwo w Erze Autonomii: Wyzwania Rozwoju Systemów IT w Świecie AI
Wraz z rosnącą integracją sztucznej inteligencji w systemach IT pojawiają się nowe wyzwania w zakresie ich bezpieczeństwa. Wystąpienie koncentruje się na zagrożeniach wynikających z autonomii decyzji podejmowanych przez algorytmy, trudnościach w audytowalności systemów opartych na AI oraz ryzyku wykorzystywania ich przez złośliwych użytkowników do generowania cyberzagrożeń.
Omówione zostaną również bariery technologiczne i organizacyjne w tworzeniu bezpiecznych, odpornych na manipulacje systemów IT, a także kierunki rozwoju narzędzi i standardów, które mogą stanowić fundament zaufania w cyfrowej przyszłości.
dr inż. Paweł Buchwald
Zastępca Kierownika Katedry Transportu i Informatyki Akademii WSB
Więcej
dr inż. Paweł Świtała
Dyrektor Działu IT Akademii WSB
Więcej
Rola Dydaktyka w erze AI. Szanse i Zagrożenia
Wraz z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji, edukacja staje u progu jednej z największych transformacji w swojej historii. AI oferuje niezwykłe możliwości personalizacji nauczania, automatyzacji procesów dydaktycznych i dostępu do wiedzy na niespotykaną dotąd skalę. Jednocześnie niesie ze sobą istotne wyzwania – od zagrożeń związanych z dezinformacją i plagiatem, po pytania o rolę nauczyciela i ucznia w nowym modelu kształcenia.
Podczas wystąpienia przeanalizujemy:
- Jak AI może wspierać dydaktykę na różnych poziomach edukacji?
- Jakie kompetencje cyfrowe będą kluczowe dla nauczycieli i uczniów?
- Czy narzędzia oparte na AI zmieniają sposób przyswajania wiedzy – i czy to dobrze?
- Jak zbalansować innowacje z etyką i bezpieczeństwem?
To wystąpienie to zaproszenie do refleksji nad przyszłością edukacji – nie tylko w kontekście technologii, ale także wartości i odpowiedzialności.
dr inż. Tomasz Siemek
Dyrektor Handlowy i Prezes Zarządu Cloudteam, Wykładowca Akademii WSB
Więcej
AI jako członek zespołu: Jak systemy wieloagentowe automatyzują i optymalizują procesy biznesowe
Wyobraź sobie zespół, w którym każda osoba dysponuje własnym sztabem cyfrowych asystentów, pracujących 24/7, którzy pomagają analizować dane, szukają rozwiązań oraz oferują rekomendacje. To już nie wizja przyszłości. To rzeczywistość firm, które dziś sięgają po systemy wieloagentowe i budują własnych AI-konsultantów.
Podczas wystąpienia opowiem i przedstawię konkretne przykłady:
- Wdrażania AI, które wspiera, a nie zastępuje pracowników. AI to nowy członek zespołu – nie wyręcza, ale wspiera i wzmacnia. Każdy pracownik zyskuje własny zespół inteligentnych agentów, którymi może zarządzać.
- Funkcjonowania dedykowanego konsultanta AI w formie aplikacji webowej. Taki cyfrowy doradca może wspierać sprzedaż, obsługę klienta, HR czy analizę danych – dopasowany do Twoich procesów i stylu działania.
- Wykorzystania systemów wieloagentowych do radykalnej poprawy efektywności. Zamiast tygodni ręcznej pracy i analiz – agenci AI współpracują w czasie rzeczywistym, rozwiązując problemy, synchronizując działania i podając gotowe rekomendacje. To, co kiedyś trwało miesiące, dziś zajmuje minuty.
To wystąpienie dla liderów gotowych potraktować AI nie jako modę, ale realną dźwignię rozwoju i przewagi konkurencyjnej.
dr Dariusz Wylon
Chief Business Officer w firmie Selleo, specjalizującej się w tworzeniu platform e-learningowych i rozwiązań opartych na agentach AI dla klientów z całego świata. Ekspert w zakresie przywództwa, zwinnych organizacji i budowania wysoko wydajnych zespołów. Wspiera startupy i firmy SaaS w budowaniu innowacyjnych produktów oraz wdrażaniu aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję.
Współtwórca Manifesto for Agile HR Development i festiwalu technologicznego BBDays4IT. Wykładowca studiów MBA w Akademii WSB oraz członek European Digital Education Hub – inicjatywy Komisji Europejskiej na rzecz cyfrowej transformacji edukacji. Prelegent wielu międzynarodowych konferencji i współprowadzący kanału Digital Transformation Academy
Więcej
Zagrożenia cybernetyczne we współczesnej komunikacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii Deepfake
Wystąpienie prezentuje wyniki szczegółowej analizy dwudziestu najczęściej rozpowszechnianych deepfake’ów, przeprowadzonej w celu identyfikacji charakterystycznych cech wskazujących na syntetyczne pochodzenie materiału bądź jego manipulację. Celem badania było wyodrębnienie zestawu cech wizualnych, temporalnych i semantycznych, które mogą być wykorzystane w kontekście wyjaśnialnej i automatyzowalnej detekcji treści generowanych przez modele sztucznej inteligencji.
dr inż. Karol Jędrasiak
Zastępca Dyrektora Centrum Transferu Technologii Akademii WSB
Więcej
AI jako technologia ogólnego zastosowania (ang. GPT)
Porozmawiamy o transformacyjnej mocy AI jako technologii ogólnego zastosowania. Odkryjemy, jak rewolucjonizuje różne branże i poznaj inspirujące przykłady jej wykorzystania. Niezależnie od tego, czy jesteś użytkownikiem AI, deweloperem, czy liderem, znajdziesz tu praktyczne wskazówki i cenne porady dotyczące rozwoju kompetencji w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii.
Łukasz Foks
Director, AI National Skills - EMEA Skills for Social Impact - Corporate, External and Legal Affairs, Microsoft.
Więcej
Sztuczna Inteligencja z perspektywy prawnika
dr Marcin Szymczak
Sędzia Sądu Rejonowego Katowice-Wschód. Wykładowca Akademii WSB. Specjalista z zakresu przestępstw komputerowych i prawa autorskiego, współzałożyciel Stowarzyszenia Instytut Informatyki Śledczej w Katowicach
Więcej
Wpływ sztucznej inteligencji na sądownictwo w obszarze automatyzacji decyzji prawnych i prawa do rzetelnego procesu
Wystąpienie poświęcone będzie analizie wpływu rozwoju systemów sztucznej inteligencji na funkcjonowanie sądownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z automatyzacją decyzji prawnych oraz jej potencjalnym oddziaływaniem na prawo do rzetelnego procesu sądowego. Przedstawione zostaną wybrane zastosowania narzędzi AI w wymiarze sprawiedliwości – zarówno w zakresie wspomagania analizy danych i organizacji pracy sądów, jak i bardziej zaawansowanych modeli rekomendacyjnych oraz decyzyjnych. W wystąpieniu omówione zostaną również granice dopuszczalnej automatyzacji w kontekście konstytucyjnych i konwencyjnych gwarancji procesowych, w tym zasady niezależności sądów, prawa do uzasadnienia decyzji oraz prawa do kontroli instancyjnej. Analiza obejmie także aktualne inicjatywy regulacyjne, odnosząc się do przepisów rozporządzenia AI Act i ich znaczenia dla praktyki sądowej.
dr Paweł Kowalski
Otwarta pracownia sztucznej inteligencji, Uniwersytet SWPS
Doktor nauk prawnych, radca prawny od 2014 r., specjalizuje się w prawie UE, międzynarodowym, medycznym i nowych technologii. Członek Komisji Prawa Międzynarodowego przy OIRP w Warszawie, ekspert Team Europe przy Komisji Europejskiej.
Autor licznych publikacji z zakresu prawa i AI – w tym ChatGPT, Claude, Copilot – oraz ich zastosowania w praktyce zawodowej. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla branży prawnej, medycznej, edukacyjnej i farmaceutycznej, koncentrując się na integracji AI w codziennej pracy.
Wykładowca na studiach podyplomowych Uniwersytetu SWPS, posiada certyfikat Masters of Didactics. Łączy tradycyjne nauczanie z nowoczesnymi technologiami.
Więcej