Kick-off projektu SHORE w ramach Programu Horyzont Europa

W dniach 07-08.09.2023 roku w Istambule, w siedzibie YILDIZ TECHNICAL UNIVERSITY odbyło się uroczyste rozpoczęcie projektu „SHORE: EmpOweR Students as the agents of cHangE”, który został wybrany do dofinansowania przez Komisję Europejską w ramach prestiżowego międzynarodowego programu badawczego Horizon Europe (Call: Actions for the implementation of the Mission Restore our ocean and waters by 2030 (HORIZON-MISS-2022-OCEAN-01).

Akademię WSB podczas wydarzenia reprezentowali dr Alexandre Rui Castanho, prof. AWSB, dr Michał Szyszka oraz Ewelina Widerska.

Badania i aktywności w ramach projektu dotyczą zanieczyszczenia rzek, mórz i oceanów. SHORE obejmie swoim oddziaływaniem obszar Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego, Morza Śródziemnego oraz tereny Dunaju i Renu.

Akademia WSB pełni funkcję koordynatora Polskiego „Blue HUB”, miejsca które od nowego roku akademickiego będzie zajmowało się promocją wiedzy o znaczeniu i sposobach przeciwdziałania zanieczyszczeniu mórz i oceanów. W ramach projektu organizowane będą m.in. wystawy, warsztaty, szkolenia, seminaria, kampania „Znajdź Błękit” oraz konkursy dla młodzieży szkolnej. Podczas 36 miesięcy realizacji projektu w działania proekologiczne zaangażowanych zostanie 100 szkół z całej Europy.

Partnerzy Projektu:

1. YILDIZ TECHNICAL UNIVERSITY (Turcja – Lider projektu),
  2. Akademia WSB (Polska),
  3. Euronovia (Francja),
  4. Mare Nostrum NGO (Rumunia),
  5. Uniwersytet w Padwie (Włochy),
  6. RKSOFT Bilişim Teknolijileri A.Ş. (Turcja),
  7. Biuro ds. Dzieci Uniwersytetu Wiedeńskiego (Austria),
  8. Turecka Fundacja Badań Morskich - TURK DENIZ ARASTIRMALARI VAKFI (Turcja),
  9. MUSEO DEI BAMBINI SOCIETA COOPERATIVA SOCIALE ONLUS (Włochy),
  10. BUDAPEST UNIVERSITY OF TECHNOLOGY AND ECONOMICS (Węgry),
  11. Global Skills Network (Estonia),
  12. F6S NETWORK IRELAND LIMITED (Irlandia),
  13. CROWDHELIX LIMITED (Irlandia),
  14. Eu&Pro centrum vzdelavani a praxe, s.r.o. (Czechy).