Projekt pn. "Współczesny wymiar bezpieczeństwa pacjenta"

W ramach realizacji projektu pn. "Współczesny wymiar bezpieczeństwa pacjenta", na zaproszenie Daniela Naiverta - Dyrektora ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Szpitala Uniwersyteckiego w Ostrawie, za zgodą Ministra Zdrowia Republiki Czeskiej, dr Cezary Tomiczek wraz z członkami zespołu badawczego dr. hab. Robertem Sochą prof. AWSB oraz doc. Radomírem Ščurkiem - członkami zespołu badawczego, mieliśmy możliwość zapoznania się z systemem bezpieczeństwa wprowadzonym w czeskim szpitalu po tragicznym wydarzeniu z 2019 r.

10 grudnia ok. 7.20 w poczekalni oddziału traumatologii doszło do strzelaniny. Sprawca zastrzelił na miejscu pięć osób, szósta ofiara ataku zmarła na sali operacyjnej, kolejna dzień później. Napastnik natomiast zbiegł z miejsca zbrodni. Po zlokalizowaniu przez policję jego pojazdu sprawca popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę.

Obecnie w Uniwersyteckim Szpitalu dochodzi dziennie średnio do dwóch zachowań mających formę agresji fizycznej ze strony pacjentów.

Wizyta studyjna potwierdziła konieczność zmiany podejścia do bezpieczeństwa pacjenta w polskich podmiotach leczniczych. Niestety na chwilę obecną w tym obszarze bezpieczeństwa pacjenta jesteśmy daleko za naszymi południowymi sąsiadami... nawet jeszcze nie raczkujemy.