Akademia WSB sygnatariuszem dokumentu Magna Charta Universitatum

Akademia WSB – wyrażając szacunek dla wartości akademickich - oficjalnie została sygnatariuszem dokumentu Magna Charta Universitatum. Podpisanie miało miejsce podczas konferencji „Universities engaging with Society in Turbulent Times” odbywającej się w dniach 14-16 września br. w Uniwersytecie w Bolonii, jednym z najstarszych ośrodków nauki i szkolnictwa wyższego na świecie. W trakcie uroczystości niemal 100 delegacji reprezentujących kilkadziesiąt uczelni z całego świata, pod przewodnictwem Rektora Uniwersytetu w Bolonii i Prezydenta Magna Carta Observatory podpisało Magna Carta Universitatum 2020. W imieniu Akademii WSB symboliczny podpis złożyła dr hab. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, Prorektor ds. Nauki i Kształcenia.

Magna Charta Universitatum to jeden z najważniejszych dokumentów środowiska naukowego, zawierający zasady wolności akademickiej i autonomii instytucjonalnej. W światowym środowisku uniwersyteckim dokument ten jest nazywany standardem przynależności do międzynarodowej społeczności, podzielającej te same wartości i cele akademickie. Dokument Magna Charta Universitatum powstał w 1988 roku na Uniwersytecie w Bolonii, w trakcie obchodów 900-lecia najstarszego uniwersytetu w Europie i został wówczas podpisany przez 388 rektorów zgromadzonych na tej uroczystości. Już ponad 900 uczelni wyższych z 88 krajów zostało sygnatariuszami Magna Charta Universitatum.