Coroczny przyrost liczby pasażerów oraz ładunków transportowanych drogą powietrzną powoduje konieczność wykwalifikowania kadry o wysokich kompetencjach i umiejętnościach w zakresie zarządzania portem lotniczym.
Prestiżowy Partner specjalności
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej w ścisłej współpracy z Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym S.A., kierującym lotniskiem Katowice Airport prowadzi unikalną specjalność zarządzanie portami lotniczymi. Kształcenie przyszłej kadry średniego i wyższego szczebla czuwającej nad sprawnym i bezpiecznym funkcjonowaniem lotnisk odbywa się w ramach kierunku Logistyka.
Program studiów obejmuje zagadnienia dotyczące organizacji lotnisk, w tym terminali pasażerskich i cargo, tematykę planowania i koordynowania przeładunków, czy stosowania zaawanasowanych technologicznie narzędzi zarządzania portali lotniczymi. Absolwenci specjalności doskonale znają przepisy prawa z zakresu obsługi ruchu pasażerskiego i towarowego. Atutem studiów jest przede wszystkim praktyczny program kształcenia. Studenci uczestniczą w wizytach studyjnych, programach praktyk i staży na lotnisku oraz w firmach z logistyczno-spedycyjnych.
Praktyka przede wszystkim
- Praca na lotnisku jest doskonałą okazją do szlifowania znajomości języków obcych. To okazja do spotkania z ludźmi ze wszystkich zakątków świata. Nauczyłem się też cierpliwości i wyrozumiałości, szczególnie podczas odpraw bezpieczeństwa, w których miałem okazję uczestniczyć. Poznałem obowiązujące na lotnisku procedury. Najbardziej zaimponowała mi przyjazna atmosfera panująca w porcie lotniczym i to, że wszyscy bardzo chętnie pomagają praktykantom, dzieląc się z nimi swoim doświadczeniem – mówi Kacper Łyczak, student II roku Logistyki w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Dla Anny Budek, która w październiku rozpocznie V semestr studiów na specjalności zarządzanie portami lotniczymi, także ważny jest kontakt z praktykami. – Szczególnie cenię spotkania z ekspertami związanymi z lotnictwem cywilnym i portami lotniczymi. Miałam okazję uczestniczyć w wizycie studyjnej w Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, gdzie następnie odbyłam staż. Praktyki w Raben Polska, prestiżowej firmie logistyczno-kurierskiej, pozwoliły mi nauczyć się obsługi podstawowych systemów IT wykorzystywanych w branży – zaznacza studentka.
Doskonale wyposażone laboratoria
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej kształcąc przyszłych logistyków stawia nie tylko na ścisłą współpracę z największymi firmami z branży, ale na ciekawe zajęcia, w doskonale wyposażonych laboratoriach. Zastosowane w nich systemy magazynowe (m.in. pick-by light i pick – by voice) wykorzystywane są w najnowocześniejszych centrach przeładunkowych i dystrybucyjnych. Dzięki temu studenci kształcą się w warunkach idealnie imitujących środowisko pracy, którą podejmą już jako absolwenci studiów.