Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu na Scenariusz Lekcji Polonistycznej

W piątek 7 czerwca 2024 roku w siedzibie Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach odbyła się uroczystość ogłoszenia laureatów i wręczenia nagródOGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA SCENARIUSZ LEKCJI POLONISTYCZNEJ, zorganizowanym przez Akademię WSB we współpracy z Wydawnictwem Literatura.

Konkurs został zorganizowany m.in. w celu upowszechnienia czytelnictwa oraz nowatorskich pomysłów i metod pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a także przedstawienia przykładów dobrych praktyk w edukacji polonistycznej, które uwzględniają etapy rozwojowe dziecka oraz jego możliwości intelektualne, poznawcze, oraz ukazania najlepszych wzorców realizowania zadań podstawy programowej poprzez czytelnictwo.

Wydarzenie było połączone z podsumowaniem VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników, który znajduje się w kuratoryjnych wykazach zawodów wiedzy. W tym roku edycja objęta była merytorycznym patronatem Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz istniejącego nieprzerwanie od 33 lat czasopisma o książce dla dziecka „Guliwer”. W Konkursie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów szkół podstawowych z całej Polski.

W finale Ogólnopolskiego Konkursu Metodycznego na Scenariusz Lekcji Polonistycznej wzięli udział przedstawiciele śląskiego kuratorium oświaty, władz województwa śląskiego, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Katowicach, Wicedyrektor ds. Doskonalenia Nauczycieli katowickiego WOM oraz organizatorzy, koordynatorzy i finaliści Wielkiej Ligi Czytelników.

Z ramienia Akademii WSB wręczenia nagród laureatkom dokonały dr Edyta Antoniak-Kiedos, Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych, dr hab. Eugenia Rostańska, prof. AWSB oraz wykładowczyni na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna mgr Natalia Starzyńska. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele Komitetu Naukowego i Jury Konkursu, w tym dr hab. Anna Szawerna-Dyrszka,  prof. UŚ, Katarzyna Zioła-Zemczak, Katarzyna Paliga.

Zwieńczeniem wydarzenia było spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem, którego książka była jedną z sześciu, na podstawie których należało przygotować konkursowy scenariusz.

Cenne nagrody w postaci bonów edukacyjnych na oświatowe studia podyplomowe ufundowało Centrum Studiów Podylomowych i Szkoleń Akademii WSB.

STUDIA PODYPLOMOWE

Laureaci otrzymali też nagrody rzeczowe od Wydawnictwa Literatura.

W konkursie mogli wziąć udział studenci kierunku pedagogika, nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, poloniści i bibliotekarze. W sumie zarejestrowaliśmy blisko tysiąc zgłoszeń z całej Polski.

Konkurs dotarł do odległych zakątków Polski, otrzymano zgłoszenia od uczestników z dużych miast (np. Katowice, Opole, Wrocław, Poznań, Lublin, Rzeszów), nieco mniejszych (np. Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Częstochowa, Płońsk), ale też całkiem małych miejscowości (np. Suchy Las za Poznaniem, Dursztyn k. Bukowiny Tatrzańskiej, Dubeninki - powiat gołdapski). Do finału wybrano 52 scenariusze. Eksperckie jury przyznało nagrody i wyróżnienia w sumie w czterech kategoriach. Wśród laureatów znalazły się również studentki prowadzonej w Akademii WSB Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, na którą serdecznie zapraszamy m.in. tegorocznych maturzystów.

PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA - STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

LISTA LAUREATÓW:

Nagrody w kategorii STUDENT/DOKTORANT, scenariusz dla dzieci w wieku przedszkolnym otrzymują:

I miejsce: Natalia Twardosz - Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

II miejsce: Dominika Sękowska  - Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

III miejsce: Weronika Skrzekowska - Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Wyróżnienie: Justyna Dąbrowy - Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Wyróżnienie: Marta Krzyszkowska-Paterek - Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Nagród I-III kategorii NAUCZYCIEL/BIBLIOTEKARZ na scenariusz dla dzieci w wieku przedszkolnym nie przyznano.

Wyróżnienie otrzymała Pani Karolina Branicka z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu.

Nagrody w kategorii STUDENT/DOKTORANT na scenariusz dla dzieci w wieku wczesnoprzedszkolnym otrzymują:

I miejsce: Natalia Halota - Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

II miejsce: Magdalena Dąbrowska - Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

III miejsce: Anna Psioda - Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Wyróżnienie: Marta Kozakowska - Akademia WSB Dąbrowa Górnicza

Nagrody w kategorii NAUCZYCIEL/BIBLIOTEKARZ na scenariusz dla dzieci w wieku wczesnoprzedszkolnym  otrzymują:

I miejsce: Agnieszka Zatylna - Szkoła Podstawowa nr 20 im. Bohaterów Westerplatte w Gorzowie Wielkopolskim

II miejsce: Ariadna Wardzińska - Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu

III miejsce: Katarzyna Jaworska - Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Dursztynie – gmina Nowy Targ

Laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do studiowania w Akademii WSB!