09.03.2022

Studia na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe w Akademii WSB z pozytywną oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej

Studia magisterskie na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe w Wydziale Nauk Stosowanych w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej otrzymały pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. To potwierdzenie wysokiego poziomu jakości kształcenia w Uczelni. Doceniono m.in. dobre praktyki realizowane w ramach kierunku.

- Pozytywna ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej potwierdza, że kształcenie na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe w Wydziale Nauk Stosowanych odbywa się na wysokim poziomie. Świadczy też o nieustannym rozwoju Uczelni oraz dbałości o dobro studentów. Wpływ na ocenę miały między innymi dobre praktyki realizowane w ramach tego kierunku. Koncepcja kształcenia powstała przy współudziale i jest zorientowana na potrzeby podmiotów służb mundurowych (m.in. Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna) oraz otoczenia społeczno-gospodarczego i służb cywilnych (m.in. centra zarządzania kryzysowego, urzędy gmin i miast w regionie) – mówi dr Paulina Polko, kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie.

Dr Paulina Polko

Kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie Akademii WSB

Przedstawiciele Polskiej Komisji Akredytacyjnej w swojej ocenie uwzględnili fakt, że kształcenie na akredytowanym kierunku zakłada udział studentów w Legii Akademickiej, gdzie szkolenie teoretyczne realizowane jest w Akademii WSB, a praktyczne w jednostkach wojskowych. PKA wysoko oceniła też, że Akademia WSB, nieprzerwanie od 2012 roku prowadzi na akredytowanym kierunku specjalność policyjną w partnerstwie i za porozumieniem z Komendą Główną Policji, co jest rozwiązaniem innowacyjnym w skali kraju. Treści kształcenia w programie specjalności odpowiadają treściom programu szkolenia zawodowego policjantów, co ma zdecydowanie pozytywny wpływ na jakość kandydatów do służby w Policji.

Komisja doceniła również regularne szkolenia nauczycieli akademickich w zakresie doboru metod dydaktycznych (szkolenia z zakresu Problem Based Learning, szkolenia z Design Thinking). Studenci mają zapewniony dostęp do wirtualnych trenażerów strzeleckich, czy wirtualnych laboratoriów by mogli realizować program niezależnie od warunków epidemicznych, prowadzimy zajęcia w sposób, który angażuje całe grupy (grywalizacja, case study) do poszukiwania rozwiązania konkretnego problemu – co również przełożyło się na pozytywną oceną. Organizowane są również dodatkowe szkolenia umożliwiające studentom zdobycie certyfikatów i kolejnych kompetencji (kurs pierwszej pomocy, kurs obsługi bezzałogowych statków powietrznych). Wszystkie te działania mają na celu uatrakcyjnienie procesu kształcenia oraz maksymalne zaangażowanie studentów.

Atutem Akademii WSB, który został uwzględniony podczas oceny jest działanie jednostek, w skład których wchodzą przedstawiciele m.in. służb mundurowych związanych z kierunkiem Bezpieczeństwo Narodowe:

• Rada Ekspertów Akademii WSB – w skład której wchodzą przedstawiciele sektora bezpieczeństwa i administracji publicznej. Jej celem jest zintegrowanie środowiska nauki ze sferą praktyki życia gospodarczego i dostosowanie kształcenia do wymagań rynku pracy.
  • Rada Programowa kierunku Bezpieczeństwo narodowe – w jej składzie znajdują się nauczyciele akademiccy, jak i przedstawiciele pracodawców i studentów. Celem Rady jest opracowywanie zmian w programach studiów na poziomie specjalności, modułów i konkretnych przedmiotów, tak by były zgodne z wymaganiami rynku pracy.
  • Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie - Misją Centrum jest rozwijanie zainteresowań pracowników naukowych, doktorantów i studentów Akademii WSB w zakresie organizacji badań, stosowania oraz rozwijania metod badawczych i ich skuteczności w badaniach naukowych prowadzonych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Celem działania Centrum jest wspieranie inicjatyw naukowych i dydaktycznych oraz doskonalących procesy badawcze stosowane w naukach o bezpieczeństwie.
  • Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych - jednostka organizacyjna Akademii WSB. Misją Centrum jest rozwijanie zainteresowań w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

Wpływ na pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej miał również fakt, że Akademia WSB realizuje systematyczną, międzynarodową, transgraniczną współpracę w oparciu o międzynarodowe projekty transgraniczne z obszaru bezpieczeństwa na pograniczu polsko – słowackim i polsko - czeskim w ramach Interreg VA Polska-Słowacja i Polska – Czech. Uczelnia angażuje kadrę akademicką w projekty międzynarodowe we współpracy z ośrodkami i instytucjami na całym świecie. Przykładami może być projekt ProSPeReS - Protection System for Large Gatherings of People in Religious Sites – realizowany z partnerami z Grecji, Cypru, Holandii i Słowacji, czy współpraca Akademii WSB z NATO.

Akademia WSB posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.

Seminarium doktorskie w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie