II Akademickie Forum Jakości
II Akademickie Forum Jakości poświęcona było tematyce wdrażania polityki jakości w uczelniach, rozwiązaniom systemowym w tym zakresie, wewnętrznym systemom zapewnienia jakości realizowanym na poszczególnych kierunkach z uwzględnieniem specyfiki odpowiednich nauk (nauki społeczne i humanistyczne, nauki techniczne), znaczeniu umiędzynarodowienia w budowaniu kultury jakości w uczelniach oraz animowaniu współpracy z interesariuszami zewnętrznymi, w tym szczególnie przedstawicielami praktyki gospodarczej.
Eksperci
Ekspertami II Akademickiego Forum Jakości byli wybitni specjaliści zajmujący się problematyką jakości w szkolnictwie wyższym: prof. zw. dr hab. Danuta Strahl (Wiceprzewodnicząca Polskiej Komisji Akredytacyjnej), prof. dr hab. Marek Lisiński (Członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej w zespole nauk społecznych w zakresie nauk ekonomicznych), prof. PW dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki (Członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej w zespole nauk technicznych, Pełnomocnik Rektora ds. informatyzacji, p.o. Dyrektora Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej), dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz (Pełnomocnik Rektora ds. jakości kształcenia w Politechnice Opolskiej), dr Sivetlana Gutkova, Maria Tomaszewska (Pełnomocnik Rektora ds. systemu zapewnienia jakości kształcenia Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie), Adam Fuchs(Bank Zachodni WBK SA, Dyrektor Regionu, Santander Universidades).
Partnerem Akademickiego Forum Jakości była Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.
- Koncentracja na jakości funkcjonowania uczelni wydaje się oczywistością i koniecznością zarazem. Ten prosty wniosek wsparty jest analizą Strategii Lizbońskiej i innych dokumentów dotyczących gospodarki opartej na wiedzy. Jakość w szkolnictwie wyższym może być definiowana na wiele różnych sposobów, zależnie od strategii i misji konkretnej uczelni.- mówi Rektor WSB prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, gospodarz II Akademickiego Forum Jakości. - Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej wdrożyła już kilkanaście lat temu, jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce, system zapewnienia jakości kształcenia. System ten, dostosowany do dzisiejszych wymogów prawa w tym zakresie, został doceniony przez PKA oceną wyróżniającą oraz zagrodzony przez MNiSW w konkursie na najlepsze systemy zapewnienia jakości kształcenia wdrożone na kierunkach studiów. Poprawnie zdefiniowany System Zapewnienia Jakości w Uczelni, definiowany przy udziale interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych Uczelni, wspiera większe otwarcie uczelni na jej otoczenie społeczne i gospodarcze, zwiększenie mobilności kadry akademickiej i studentów, poprawienie efektywności wykorzystania zasobów uczelni, zwiększenie przejrzystości funkcjonowania uczelni, wzmocnienie pozycji rynkowej uczelni, poprawę efektywności wykorzystania zasobów uczelni, zwiększenie przejrzystości funkcjonowania uczelni.
Uczestniczący w II Akademickim Forum Jakości przedstawiciele niemal 30 ośrodków akademickich – prorektorzy ds. kształcenia, pełnomocnicy ds. jakości oraz pracownicy zaangażowani w proces wdrażania wysokich standardów kształcenia - uczestniczyli w dyskusji nt. struktury i skuteczności wewnętrznych systemów zapewnienia jakości kształcenia w uczelniach w perspektywie kryteriów oceny programowej i instytucjonalnej Polskiej Komisji Akredytacyjnej, polityki jakości w szkolnictwie wyższym, znaczenia międzynarodowych akredytacji akademickich w zapewnieniu jakości w uczelni oraz wzorcowych rozwiązań w tym zakresie, doświadczeń związanych z uzyskiwaniem certyfikacji międzynarodowych, najlepszych praktyk wdrażania systemów zapewnienia jakości w uczelniach zarówno z perspektywy wymogów formalnych jak i rozwiązań przyjętych w uczelniach. Warsztaty prowadzone przez Ekspertów w drugiej części Forum były okazją do poznania najlepszych praktyk w konstruowaniu systemów zapewnienia jakości w uczelniach oraz rozwiązań systemowych dla zapewnienia poprawnego sposobu weryfikacji uzyskanych w trakcie studiów efektów kształcenia w końcowym etapie studiów, tj. w procesie dyplomowania.
Duże zainteresowanie Forum świadczy o słuszności i konieczności podejmowania przedsięwzięć o tej tematyce oraz potrzebie systematycznej promocji dobrych praktyk projakościowych. Zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach w ramach Akademickiego Forum Jakości - szczegółowe informacje dotyczące dotychczasowych oraz planowanych edycjach dostępne są na stronie WWW Akademickiego Forum Jakości