- Podczas spotkań i rozmów z członkami Komisji wyraźnie dostrzegam problem współpracy w przygotowaniu i realizacji projektów unijnych. Chodzi zarówno o konsorcja firm chcących wspólnie ubiegać się o dotacje, jak również konsorcja i partnerstwa oraz inne formy współpracy pomiędzy firmami i jednostkami naukowymi w projektach unijnych – mówiła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz.
Celem spotkania z udziałem praktyków biznesowych, reprezentantów Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie, odpowiedzialnego za przygotowanie kryteriów w konkursach o dotacje oraz przedstawicieli uczelni było stworzenie platformy wymiany doświadczeń i nawiązania sieci w współpracy w obszarze skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych na działania innowacyjne.
Podczas wydarzenia zaprezentowano kryteria wyboru projektów do dofinansowania w ramach Działania 3.2 Innowacje w MŚP Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 oraz stan przygotowań nad Działaniem 1.2. Badania, rozwój, innowacje w przedsiębiorstwach.
Wszelkie uwagi i wskazówki przedsiębiorców w tym zakresie zostały przekazane przez Komisję ds. Innowacyjności, Konkurencyjności i Współpracy Nauki z Biznesem RIG w Katowicach do Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie. Aktualny stanu prac nad działaniem 3.2. POWŚ 2014-2020 zaprezentowały: Alicja Janik i Monika Szczepaniak z Wydziału Wyboru i Kontrakcji w Śląskim Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie.
- Szczególnie pożądana w projektach innowacyjnych jest współpraca przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Powołując do aktywnego działania wyspecjalizowane jednostki takie jak Centrum Transferu Technologii czy Centrum Współpracy z Gospodarką, uczelnia udowadnia swoją pełną gotowość współpracy z przedsiębiorcami, wspólnego sięgania po środki zewnętrzne, a w konsekwencji realizacji bardzo innowacyjnych projektów – podkreślali podczas swojego wystąpienia dr Marcin Lis, prorektor ds. Rozwoju i Spraw Studenckich oraz dr Joanna Kurowska-Pysz, Dyrektor Centrum Transferu Technologii.
Głównym punktem spotkania była debata ekspercka, w której uczestniczyli: Piotr Wojaczek, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dr inż. Marcin Kozak, Prezes Parku Przemysłowo-Technologicznego w Częstochowie, prof. Stanisław Trenczek z Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, Tomasz Kędziora, Przewodniczący Rady Regionalnej Loży Katowickiej BCC, Wojciech Muras, Prezes Zarządu Netology, Paweł Sołtysik, Ekspert Klastra Silesia Automotive oraz Marcin Baś, Dyrektor Regionalny Sprzedaży Banku City Handlowy w Warszawie.
Debata dotykała realnych wyzwań, z którymi spotykają się na co dzień przedsiębiorcy, planujący wdrożenie innowacyjnych projektów. – Jestem przekonana, że zaprezentowane tu dobre praktyki przedstawione przez Panelistów, potwierdzą, że współpraca np. w ramach wspólnych projektów B+R opłaca się dużo bardziej niż tradycyjna rywalizacja rynkowa każdego z każdym – podsumowała spotkanie prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, wyrażając nadzieję, że wydarzenie stało się okazją do nawiązywania nowych relacji, które zaprocentują wspólnymi projektami do najbliższych konkursów w ramach RPO WSL 2014-2020.