15 Urodziny Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego

22 kwietnia 2023 r. w Akademii WSB odbył się jubileusz 15-lecia Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Uroczystość zainaugurował dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB, Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB, który przywitał zgromadzonych gości i wspominał lata działalności DUD.

W uroczystych obchodach udział wzięli Studentki i Studenci Akademii WSB, jak również Absolwenci Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB.

Wykład "Weź to na zimno, czyli ciekły azot" poprowadził znany i lubiany wsród dzieci Pan Korek. Chociaż ciekły azot ma temperaturę -196 stopni Celsjusza, to atmosfera podczas wykładu była bardzo gorąca. W doświadczeniach i eksperymentach brała udział cała sala.

W uroczystości udział wzięli:

• Poseł na Sejm RP - Pani Barbara Dolniak,
  • Patron Honorowy - Pan Marcin Bazylak - Prezydent Dąbrowy Górniczej,
  • Ambasadorka DUD - Przewodnicząca Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej - Pani dr Agnieszka Pasternak,
  • Przewodniczący Rady Miejskiej w Czeladzi - Pan Dominik Penar.

oraz Przyjaciele Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego

• Dyrektor 1. Oddziału PKO BP SA. w Dąbrowie Górniczej – Pan Mariusz Porczek
  • Dyrektor Szkoła Podstawowa nr 7 im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej– Pani Ewa Stańko
  • Dyrektor Szkoła Podstawowa nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi im.Związku Orła Białego - Pani Alicja Biegańska
  • Dyrektor Szkoła Podstawowa nr 18 Dąbrowa Górnicza – Pani Dorota Raczek
  • Dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej – Pani dr Beata Langer
  • Dyrektor Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu – Pani Karolina Matuszewska
  • Wykładowca Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego – Pan dr inż. Paweł Sobczak
  • Koordynator Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu – Pani Beata Stypa -Rus

To dzięki nim  Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy może dalej się rozwijać, a Studenci DUD mogą odkrywać świat i poszerzać horyzonty.

Nie zabrakło też życzeń multimedialnych, które nadesłali nam Absolwenci oraz Wykładowcy Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego:

Absolwenci:

• Joanna Garncarz,
  • Franciszek Myalski.

Wykładowcy:

• prof. Armand Cholewka,
  • Wiktor Niedzicki,
  • Marcin Wyrostek,
  • Maciej Kupczak.

Podczas wydarzenia odbyła się loteria "15 pytań na 15 lat Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego".
Fundatorami nagródy byłi: Firma Ajaks Multiservis oraz Universee books - angielskie książki dla dzieci i młodzieży.

15 lat Dabrowskiego Uniwersytetu Dziecięceghgo w liczbach:

• Od początku istnienia realizowany jest dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych we współpracy z Miastem Dąbrowa Górnicza, pod Honorowym Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta– Pana Marcina Bazylaka.
  • DUD dostał wyróżnienie w plebiscycie SŁONECZNIKI 2018 na najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci w wieku 0-14 lat w województwie śląskim (6 wyróżnień w 4 kategoriach: język, logika, ruch oraz przyroda).
  • Dąbrowski Uniwersytet Dziecięcy jest również członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów Dziecięcych.
  • Ponad 350 wykładów (wśród prowadzących takie osobistości jak: – prof. Łukasz Wróblewski, prof. Mirosław Kisiel, prof. Armand Cholewka, prof. Andrzej Katunin, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Ryszard Tadeusiewicz, dr Stanisław Bajtlik,  dr Tomasz Rożek, Wiktor Niedzicki i Karol Wójcicki).
  • Blisko 1000 warsztatów z różnych dziedzin wiedzy (m.in. z zakresu programowania, tworzenia gier komputerowych a także warsztaty historyczne oraz biologiczne, chemiczne i  fizyczne).
  • Ponad 50 spotkań dla rodziców w ramach Akademii Świadomego Rodzica (z pedagogiki, psychologii dziecięcej, fizjoterapii, cyberbezpieczeństwa).
  • Zrealizowano również ministerialne projekty edukacyjne, w których udział brali najmłodsi mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, a także projekty międzypokoleniowe przy  współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Akademii WSB (tj. „Galaktyka talentów”, ”Świat Oczami Naukowców”,  „Międzypokoleniowa Akademia Dialogu”).
  • Rodzinne Wyprawy Naukowe oraz wizyty studyjne, konkursy z nagrodami.