20.10.2023

16. Rok Akademicki 2023/2024 w Dąbrowskim Uniwersytecie Dziecięcym zainaugurowany!

Studenci Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego uroczyście przywitali Rok Akademicki 2023/2024.

W uroczystości, która odbyła się 21 października 2023 r., udział wzięli przedstawiciele Organizatorów Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego:

• Marcin Bazylak - Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza,
  • Artur Borowicz - Wiceprzewodniczący Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej,
  • dr Edyta Antoniak-Kiedos - Prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych Akademii WSB,
  • Ewa Stańko - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej,
  • Alicja Biegańska - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi im. Związku Orła Białego w Dąbrowie Górniczej,
  • Barbara Gacek - Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej.

Podczas uroczystości, inaugurującej XVI edycję Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego, studenci I roku otrzymali indeksy oraz złożyli ślubowanie.

Wykład inauguracyjny wygłosił Karol Wójcicki, pasjonat nocnego nieba, dziennikarz naukowy i popularyzator astronomii. Najmłodsi studenci mieli okazję przekonać się, jak to jest doświadczyć nagłej nocy w środku dnia. Dowiedzieli się również, jak wyglądają podróże na drugi koniec świata w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, jak całkowite zaćmienie czy zorze polarne.

Dla małych Studentów odbył się występ teatralny "Najsilniejszy" w wykonaniu Zespołu Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Góniczej.
Uczestnicy wysłuchali również "mini koncertu" w wykonaniu Oliwii Dębowskiej.

Tegoroczna oferta Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego skierowana jest do dzieci w wieku 6-12 lat. Podczas zajęć mali studenci dowiedzą się m.in.: jak złapać złodzieja, skąd się biorą leki, a także, co naukowiec robi w muzeum.

Dąbrowski Uniwersytet Dzieciecy realizowany jest pod Patronatem Pana Marcina Bazylaka - Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.