11.06.2024

200 uczniów z Zagłębia Dąbrowskiego wzięło udział Turnieju Wiedzy "Wielcy Polscy Naukowcy"

10 czerwca w Akademii WSB odbył się Turniej Wiedzy "Wielcy Polscy Naukowcy", który wzbudził ogromne emocje wśród młodych entuzjastów nauki. W Turnieju udział wzięło aż 200 uczestników z Zagłębia Dąbrowskiego, uczniów klas 1-6, którzy stanęli do wyjątkowych wyzwań, aby zgłębić wiedzę o wybitnych postaciach polskiej nauki oraz rozbudzić swoją pasję do nauk ścisłych.

Początek wydarzenia był niezwykle inspirujący, dzięki wykładowi "Wielcy Polscy Naukowcy, bez których świat wyglądałby zupełnie inaczej", prowadzonemu przez Damiana Jabłękę z Planetarium Śląskie. Uczestnicy turnieju otrzymali również specjalne pakiety, w których znalazły się publikacje na temat polskiej nauki, takie jak "WIELCY POLSCY NAUKOWCY" autorstwa znanego redaktora i popularyzatora nauki, Pana Wiktora Niedzickiego, oraz książka "Jak zdobyć nagrodę Nobla" autorstwa Katarzyny Radziwiłł. To nie tylko nagroda, ale również forma docenienia ich zaangażowania i chęci do nauki.

W kategorii klas 1-3 zwyciężyły zespoły:

1. "Mądre Głowy" ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi,
  2. "Astronomki" również ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi,
  3. "Szaleni Naukowcy" ze Szkoły Podstawowej nr 30 im. E. Zawidzkiej w Dąbrowie Górniczej.

W kategorii klas 4-6 triumfowali:

1. "Ekipa Bystrzaków" ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej,
  2. "Naukowcy z 22" ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Dąbrowie Górniczej,
  3. "Mocna Ekipa" również ze Szkoły Podstawowej nr 22 w Dąbrowie Górniczej.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom za ich zaangażowanie, niesamowitą energię oraz zapał. Ten dzień był pełen wiedzy, zabawy i inspiracji!

Turniej jest częścią projektu Międzypokoleniowej Akademii Nauki, a dofinansowany został z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To kolejny krok w kształtowaniu pasji i zainteresowań młodych adeptów nauki, którzy mogą odkrywać świat w fascynujący sposób, inspirując się polskimi naukowcami i ich dokonaniami.