Nauka bez względu na wiek – Świat Oczami Naukowców Akademii WSB

Wykłady i warsztaty o tematyce popularno-naukowej, a w najbliższych planach międzypokoleniowa wycieczka w góry i zapoznanie się z pracą GOPR-u. To tylko część atrakcji w ramach projektu „Świat Oczami Naukowców” w Akademii WSB. Cykl realizowany jest z myślą o uczestnikach w każdym wieku – od juniora do seniora.

Jak myśleć projektowo, aby dobrze zarządzać swoją zabawą i nauką? Jak zacząć programować i czy seniorzy też to potrafią? Jak sobie radzić w sytuacji zagrożenia życia? Odpowiedzi między innymi na te pytania będzie można poznać podczas zajęć w ramach projektu „Świat Oczami Naukowców”. Jego głównym celem jest popularyzacja badań naukowych z różnych dziedzin badań naukowców Akademii WSB.

- Poprzez nasz projekt pokazujemy, że nauka nie musi być nudna i można nią zainteresować każdego, bez względu na wiek. „Świat Oczami Naukowców” przybliża tematykę z zakresu informatyki, zarządzania projektami, bezpieczeństwa wewnętrznego, fizjoterapii, ratownictwa czy kosmetologii. Zajęcia zostały przygotowane w taki sposób, aby zainteresować poszczególne grupy odbiorców. Inaczej przedstawiamy zagadnienia np. informatyczne dla dzieci i młodzieży, na co innego kładziemy nacisk, prezentując je uczestnikom studiów podyplomowych czy MBA, a jeszcze inaczej przekazujemy tę wiedzę seniorom. Dzięki temu zajęcia są bardziej zróżnicowane, a nasi wykładowcy mają pole do popisu przygotowując program – mówi dr Rafał Rębilas, Prorektor ds. współpracy z zagranicą, kierownik projektu.

Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych pracowników naukowych i dydaktyków akademickich, którzy w sposób przystępny prezentuje wybrane zagadnienia dla czterech grup docelowych:

• dzieci i młodzież 7-13 lat,
  • młodzież 14-19 lat,
  • absolwenci AWSB, uczestnicy studiów MBA i podyplomowych AWSB,
  • osoby 50+ i seniorzy.

Projekt „Świat Oczami Naukowców” został podzielony na cztery moduły tematyczne.

• ”Świat oczami specjalisty zarządzania projektami” ma na celu nabycie umiejętności zarządzania projektami, pomagające w życiu codziennym, nauce i planowaniu zajęć.
  • ”Świat oczami informatyka” przybliża świat informatyki, nowych technologii, inteligentnych przedmiotów, nowoczesnych urządzeń elektronicznych.
  • ”Świat oczami specjalisty bezpieczeństwa wewnętrznego” pokazuje otaczające nas zagrożenia i uświadamia, jak działać w przypadku ich występowania.
  • ”Świat oczami specjalisty fizjoterapeuty, ratownika medycznego” przekazuje pozytywne  nawyki dotyczące prawidłowej postawy (szczególnie dla dzieci i seniorów).

Finałem projektu „Świat Oczami Naukowców” będzie zaplanowana na czerwiec międzypokoleniowa wycieczka w Beskidy, która ma również wymiar edukacyjny. Zarówno dzieci, jak i seniorzy będą mogli zapoznać się z pracą ratowników GOPR, dowiedzieć się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w górach, a także poznają sprzęt ratowniczy. Dodatkową atrakcją będą warsztaty przyrodnicze w Leśnym Parku Niespodzianek.  Finałem projektu „Świat Oczami Naukowców” będzie zaplanowana na czerwiec międzypokoleniowa wycieczka w Beskidy, która ma również wymiar edukacyjny. Zarówno dzieci, jak i seniorzy będą mogli zapoznać się z pracą ratowników GOPR, dowiedzieć się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w górach, a także poznają sprzęt ratowniczy. Dodatkową atrakcją będą warsztaty przyrodnicze w Leśnym Parku Niespodzianek.