(Nie)Ziemska cukiernia

W dniu 8 kwietnia br. miało miejsce wyjątkowe spotkanie dla młodych entuzjastów nauki z dąbrowskich szkół podstawowych. W ramach Akademii Młodego Naukowca odbył się fascynujący wykład pt. "(Nie)Ziemska cukiernia", który poprowadziła Pani Agata Spruś z Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Pani Agata zabrala dzieci w niezwykłą podróż do świata wulkanów. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak powstają wulkany i dlaczego są one tak ważne dla naszej planety. Dzieci miały okazję zrozumieć, jakie mechanizmy kryją się za wybuchami wulkanów i jakie mają one znaczenie dla kształtowania powierzchni Ziemi.
Następnie przyszedł czas na zgłębienie tajemnic trzęsień ziemi. Dzieci dowiedziały się, jak powstają te naturalne zjawiska i jakie mogą mieć skutki dla naszego środowiska. Pani Agata wyjaśniła, jak można się przed nimi chronić oraz jakie są metody monitorowania i przewidywania trzęsień ziemi. Nie mogło również zabraknąć rozmów o warstwach geologicznych. Dzięki nim uczestnicy wykładu mieli okazję poznać historię naszej planety, odległe czasy oraz różnorodność formacji geologicznych. To fascynująca podróż w głąb Ziemi, która pozwoliła dzieciom zrozumieć, jak niezwykła i złożona jest nasza planeta.

Wykład "(Nie)Ziemska cukiernia" był nie tylko edukacyjnym doświadczeniem, ale również świetną zabawą dla wszystkich.