Tajemnicze wnętrze lodowców! Zapraszamy na kolejny wykład online

Już 27 marca 2021 r. o godz. 9.30 zapraszamy na kolejny wykład Uniwersytetów Dziecięcych Akademii WSB online.

Czy lód może być ciepły? Jak szybko mogą poruszać się lodowce? Czy między kryształami lodu może płynąć woda? Na te i inne pytania odpowie glacjolog Prof. Piotr Głowacki, wieloletni kierownik Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

prof. dr hab. Piotr Głowacki

absolwent fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorat obronił z chemii w Uniwersytecie Śląskim, a habilitację z nauk o Ziemi uzyskał w Instytucie Geofizyki PAN. Przedstawiciel licznych organizacji m.in. Komitetu Badań Polarnych oraz Komitetu Geofizyki PAN. Od 2014 r. przedstawiciel Polski w Svaldbard Science Forum, agendzie Research Council of Norway – rządowej jednostki doradczej w zakresie badań naukowych w Norwegii. W 2015 r. uhonorowany odznaczeniem „Bene Merito”, przyznawanym przez ministra spraw zagranicznych za zasługi na rzecz wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Odznaczony Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydentów RP oraz Krzyżem Komandorskim przez Króla Norwegii za wzmacnianie współpracy norwesko-polskiej w rejonach polarnych. Za działalność dydaktyczną i wychowawczą wyróżniony przez Ministra Szkolnictwa Wyższego Nauki i Techniki nagrodą III-go stopnia. Ekspert zapraszany do prac i rozwiązywania problemów zagrożeń środowiska zagranicą, miedzy innymi na Kubie, Syberii, Uralu, w Hiszpanii, Francji, Bułgarii i na Antarktydzie. Koordynator wielu projektów krajowych i międzynarodowych, autor i współautor ponad 120 publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz 215 prezentacji, odczytów i wystąpień na konferencjach krajowych i za granicą. Doceniany w kraju i na świecie za zaangażowanie w promocję i popularyzację nauki. Przez 15 lat kierował Zakładem Badań Polarnych i Morskich IGF PAN oraz odpowiadał za funkcjonowanie Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

Zapraszamy również do zapoznania się z pełną ofertą 17. Festiwalu Nauki Akademii WSB online.

7 dni, prawie 200 godzin, 80 inspirujących spotkań oraz 60 niezwykłych osobowości świata nauki – tak w skrócie zapowiada się 17. Festiwal Nauki Akademii WSB ONLINE. W tym roku Akademię WSB odwiedzą m.in. Ambasador dr Paula J. Dobriansky (Harvard University), Piotr Konieczny (założyciel firmy niebezpiecznik.pl), Adrian Furgalski, prof. Pinar Ozcan (University of Oxford), dr hab. Andrzej Myśliwiec, prof. dr hab. Krzysztof Jajuga, prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, gen. dr Andrzej Szymczyk, Karol Bielecki, Leszek Naziemiec, Robert Jałocha, Wiktor Niedzicki i Tomasz Zubilewicz. Nie zabraknie także wykładowców anglojęzycznych – ze Stanów Zjednoczonych, Egiptu, Madery, Nigerii, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.