A-
Zmniejsz czcionkę
A+
Zwiększ czcionkę
Powiększ kursor
Pomniejsz kursor
Tłumacz migowy
Zmień kontrast
Przywróć ustawienia

Czy kiedykolwiek rozważałeś pracę za darmo?

Znalezienie dobrze płatnej pracy jest trudne. Coraz częściej pracujemy za niskie wynagrodzenie, zaś pracę za darmo uważamy za zły pomysł i takie propozycje z góry odrzucamy. Jednak jak się okazuje, są sytuacje, kiedy taka praca może okazać się dobra dla Twojej kariery.
 
Daj mi pieniądze! Pieniądze są swego rodzaju oczywistą nagrodą za pracę, którą wykonałeś. Jest to standard w krajach rozwiniętych. Każde wykonane zadanie, które nie jest wynagradzane pieniężnie, traktowane jest jako działalność dobroczynna. Każdy, kto pomagał chociażby przyjacielowi, rozumie aż za dobrze termin dobroczynności. Nie jest to coś, co lubimy robić często, chociażby ze względu na to, że nie daje nam to dostrzegalnych korzyści. Czy mimo to bylibyśmy w stanie przynajmniej rozważyć wykonanie jakiegoś zadania, jeśli związane z tym byłoby otrzymanie niefinansowych korzyści? Wszystko oczywiście zależy od tego, jakie one będą.

Pracuj wartościowo

Jeśli jesteś pisarzem, duże znaczenie ma to, czy Twoje dzieło zostanie opublikowane. Z kolei dla muzyka ważne jest występowanie przed dużą publicznością. Ale czy wykonywanie tych zawodów za darmo miałoby sens? Odpowiedź na to pytanie zależy od uzyskanych korzyści i ich wartości. Przykładowo, napisanie gościnnie artykułu do cenionego i ogólnopolskiego dziennika ma większe znaczenie niż wyrażanie opinii na czyimś blogu, jako komentator wpisów. Większą wartość będzie miało też darmowe opublikowanie naszego artykułu w prestiżowym tytule niż płatne napisanie tekstu do mniej znanych i prestiżowych magazynów.

Unikaj wyzysku

Strach przed pracą za darmo zrodził się z obawy przed wyzyskiem. Nie jest to nic złego. Nikt nie chce być i czuć się wykorzystywany. Zawsze przed zobowiązaniem się do zrobienia czegoś za darmo, musimy się upewnić, że warunki wykonania tej usługi są dla nas jasne i zrozumiałe. Bez względu na oferowane korzyści, zawsze powinniśmy mieć na piśmie warunki działania współpracy przed zaangażowaniem się w jakikolwiek projekt. Jeśli warunki te są do przyjęcia, powinniśmy wykazać należytą staranność, żeby zadowolić samego siebie, ale i innych. Zanim podejmiesz decyzję, zadaj sobie kilka pytań Czy ma znaczenie to, że innym płacą za wykonanie tej samej pracy tyle samo co Tobie? Czy chcesz otrzymać pewnego rodzaju publiczne uznanie za swoją pracę? Czy będziesz uczył się nowych umiejętności, nawet jeśli nabycie ich może być kosztowne? Czy wierzysz w to, co robisz? Poważnie przemyśl odpowiedzi na każde z tych pytań przed zaangażowaniem się w cokolwiek. Dzięki temu unikniesz rozczarowania – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Ustal próg

Jeśli właśnie skończyłeś naukę i szukasz pracy, bezpłatny staż może być dobrym startem Twojej kariery zawodowej. Z odpowiednim nastawieniem zdobędziesz bezcenne doświadczenie i wiele się nauczysz o wybranym zawodzie i branży. Ustal jednak pewien limit, tj. jak dużo czasu możesz poświęcić, by oddać się pracy za darmo. Im dłużej Twoja praca nie jest opłacana, tym trudniej później będzie Ci się domagać zapłaty za coś, co robiłeś dobrze do tej pory za darmo.

Jeśli przykładowo jesteś członkiem zespołu, któremu wróżona jest wielka kariera, w Twoim interesie jest to, by jak najczęściej występować dla wszystkich, którzy chcą usłyszeć Twoją muzykę – nawet jeśli na początku będą to darmowe koncerty. Takie pokazywanie się jest najszybszą drogą do sukcesu. Pamiętaj jednak o kosztach alternatywnych i zawsze bądź pewny, że dasz z siebie wszystko w tym, co będziesz robił – czy to za darmo, czy też nie – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.