Jakie zdjęcie dodać do CV?

Oficjalne, o odpowiedniej ostrości, estetyczne – takie powinno być zdjęcie, które zamieszczasz w CV.

Jego jakość świadczy o Twoim profesjonalizmie i zaangażowaniu w poszukiwanie pracy. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią fotografią, dostarcz życiorys pozbawiony tego elementu. Jednak skojarzenie nazwiska kandydata z twarzą widoczną na zdjęciu zamieszczonym w życiorysie sprzyja zapamiętaniu takiej osoby.

Aby skojarzenie było korzystne, fotografia dołączona do CV powinna:

1. Wyglądać profesjonalnie
    W CV zamieszcza się portret biznesowy - zdjęcie, na którym widać twarz i część tułowia. Ważne, by fotografia miała odpowiednią ostrość i została poddana profesjonalnej obróbce. Duże znaczenie ma schludny, oficjalny strój modela. Nie musi to być garnitur lub garsonka, ale wzorzysta koszula z krótkim rękawem czy bluzka z głębokim dekoltem nie są odpowiednie.

2. Być zgrabnie wkomponowana w treść
    Ważne, by zdjęcie miało odpowiedni rozmiar - na tyle duży, by Twoja twarz była widoczna i na tyle niewielki, by nie odwracało uwagi od treści dokumentu. Powinno być umieszczone w takim miejscu, by nie tworzyć nienaturalnego podziału tekstu, tzn. nie rozdzielać zdania itd.

3. Pogodna
    Łagodny, naturalny uśmiech sprawia, że twarz wygląda sympatycznie. Wystarczy delikatnie unieść kąciki ust, by korzystnie się zaprezentować.

Zdjęcie nie stanowi obowiązkowego elementu CV

Lepiej nie zamieszczać zdjęcia, które nie jest odpowiednie. W przeciwnym razie możesz skutecznie zatrzeć korzystny obraz wyłaniający się z treści dokumentu. Dla pracodawcy liczy się przede wszystkim treść Twojego życiorysu. Ważne, żebyś – opisując doświadczenie zawodowe – wykazał się umiejętnościami i predyspozycjami niezbędnymi do wykonywania obowiązków przypisanych do stanowiska. Kompetencje można zdobywać nie tylko w pracy, ale również na uczelni, w fundacjach, stowarzyszeniach itd. Organizowanie konferencji naukowych, współtworzenie gazety studenckiej, działalność w samorządzie, wyjazd na zagraniczne stypendium – tego typu inicjatywy i wydarzenia sprzyjają zdobywaniu umiejętności potrzebnych w życiu zawodowym. Świadczą również o postawie proaktywnej.

Aby stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne skorzystaj z kreatora cv.