Projekt Młodość to atut – nie przeszkoda.

„Młodość to atut - nie przeszkoda” projekt ma na celu wsparcie osób młodych, które pozostają bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.

Grupę docelową stanowią osoby w przedziale wiekowym 18-29 lat, zamieszkujące woj. śląskie, należące do grupy NEET. Do projektu przystąpić mogą osoby bezrobotne i bierne zawodowo, w tym studenci studiów niestacjonarnych, osoby niepełnosprawne oraz osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych. Projekt zapewnia spotkanie z doradcą zawodowym i coachem, warsztaty z kompetencji interpersonalnych, pośrednictwo pracy oraz jedną z trzech form wsparcia tj.: szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe, 3-miesięczne płatne staże, jednorazową dotację na utworzenie działalności gospodarczej. Jak zostać uczestnikiem?

Cel projektu:

Poprawa zdolności do zatrudnienia i zwiększenie kwalifikacji zawodowych min. 80% Uczestników Projektu, w tym uzyskanie kwalifikacji zawodowych potwierdzonych certyfikatem oraz aktywizacja zawodowa min. 43% Uczestników Projektu do 3 miesięcy od zakończenia udziału w projekcie.

Czas trwania projektu:

1 marca 2017 - 31 maja 2018

Kto może wziąć udział w projekcie:

• studenci zaoczni i wieczorowi w wieku 18-29 lat, zamieszkujący woj. śląskie,
  • osoby należące do grupy NEET (tj. nieprzejawiające aktywności zawodowej, niekształcące się, nieszkolące się z funduszy publicznych w ostatnich 4 tygodniach)
  • bezrobotni i bierni zawodowo,

Przebieg projektu:

1. Rekrutacja uczestników:

a) Zgłoszenie chęci uczestnictwa - wypełnienie i podpisanie karty rekrutacyjnej, oświadczeń dot. spełnienia kryteriów dostępu, złożenie kopii stosownych dokumentów.

b) Rozmowa wstępna mająca na celu określenie predyspozycji oraz motywacji do uczestnictwa w projekcie.

c) Stworzenie listy rankingowej Uczestników Projektu

2. Spotkanie z doradcą zawodowym (4h/os.):

• utworzenie Indywidualnego Planu Działania,
  • określenie luk kompetencyjnych, mocnych i słabych strony,
  • określenie działań, które powinny zostać podjęte w celu zwiększenia szans uzyskania zatrudnienia oraz rozwoju kariery zawodowej.

3. Indywidualne sesje coachingowe (5h/os.)

• job coaching,
  • coaching kariery,

4. Warsztaty kompetencji interpersonalnych:

a) warsztaty kompetencji miękkich (3 dni/grupa)

• efektywna komunikacja,
  • praca w zespole,
  • samodzielność,
  • umiejętność organizacji pracy,
  • radzenie sobie w trudnych sytuacjach,

b) warsztaty z zakresu umiejętności aktywnego poszukiwania pracy (2 dni/grupa)

• sposoby prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych,
  • przygotowanie dokumentów aplikacyjnych,
  • metody poszukiwania pracy

5. Pośrednictwo pracy

Kompleksowe pośrednictwo pracy dostępne będzie dla każdego Uczestnika Projektu przez cały okres uczestnictwa w projekcie. Beneficjentom Ostatecznym przedstawiane będą oferty pracy zgodne z posiadanymi kompetencjami i doświadczeniem oraz przekazywane informacje na temat targów pracy organizowanych w regionie i innych ciekawych wydarzeń. W ramach spotkań z pośrednikiem pracy (3h/os.) udzielana będzie pomoc w poszukiwaniu ofert pracy, tworzeniu dokumentów aplikacyjnych itp.

6. Dodatkowe formy wsparcia (uczestnik z trzech propozycji może wybrać jedną):

a) szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe (ok. 80h/os.)

Szkolenia oferowane będą we współpracy z doradcą zawodowym, zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem Uczestnika, uwzględniając aktualne trendy i specyfikę regionalnego rynku pracy. Każde szkolenie zakończy się egzaminem sprawdzającym nabycie kwalifikacji zawodowych i nowych kompetencji, potwierdzone zostanie certyfikatem/zaświadczeniem o ukończeniu kursu.
Uczestnikom wypłacone zostanie stypendium szkoleniowe.

b) 3-miesięczne, płatne staże

Oferowane będą osobom, które posiadają kompetencje zawodowe, uprawnienia i wiedzę, a którym brakuje doświadczenia zawodowego. W ich trakcie Uczestnicy Projektu nabędą umiejętności wykonywania pracy w rzeczywistych warunkach zawodowych oraz pogłębią swoją wiedzę.

c) jednorazowe dotacje na utworzenie działalności gospodarczej

Wsparcie kierowane będzie do osób o odpowiednich predyspozycjach, które spełniają warunki określone w Regulaminie projektu. Dotacje (23 000 zł) przydzielane będą na podstawie oceny przygotowanych przez Uczestników biznes planów. Przyznane zostanie także szkoleniowe wsparcie pomostowe (1000 zł).

Więcej informacji na temat projektów i rekrutacji znajduje się na stronie: http://strefadobrystart.pl/projekty/