Obchody Dnia Podchorążego 30 listopada 2023 r.

Wykład ekspercki o skuteczności i odpowiedzialności obywatelskiej, panel dyskusyjny o patriotyzmie wśród młodzieży i tradycyjne złożenie kwiatów przed Pomnikiem Legionów Polskich. To wszystko elementy obchodów "Dnia podchorążego", który odbył się w Akademii WSB 30 listopada br.

Uroczyste obchody „Dnia Podchorążego" zainaugurowali prof. Marcin Lis, Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB oraz prof. Marek Walancik, Dyrektor Centrum badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB.

Wydarzenie poprowadził Dominik Penar, Prodziekan ds. Rozwoju Akademii WSB.

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście:

• ppłk Wojciech Bakalarz , Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Będzinie,
  • ppłk Piotr Janosz, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tychach,
  • kpt. Marcin Rutkowski, Przedstawiciel Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Chorzowie,
  • por. Kamil Suchy, Przedstawiciel Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach,
  • ppor. Krystian Baca, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach,
  • Arkadiusz Rybak, Dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

W „Dniu Podchorążego” udział wzięli także  uczniowie klas mundurowych z III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Andersa w Dąbrowie Górniczej, VII Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Sosnowcu, Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu oraz Akademicki Zespół Szkół w Piekarach Śląskich.

Wydarzenie miało na celu upamiętnienie wydarzeń rozpoczynających powstanie listopadowe dnia 29 listopada 1830 roku oraz promocję postawy patriotycznej wśród młodych ludzi w 193. rocznicę powstania listopadowego.

W Akademii gościliśmy Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Będzinie, ppłk Wojciecha Bakalarza, który podzielił się swoim wykładem pt. "Współczesny wymiar służby i edukacji w Siłach Zbrojnych RP w świetle regulacji wprowadzonych Ustawą o obronie Ojczyzny". Kolejny wykład został poprowadzony przez Panią dr. Edytę Nowak – Żółty pt. „Skuteczność i odpowiedzialność obywatelska ”.

Po części wykładowej rozpoczęły się panele dyskusyjne prowadzone przez Koordynatora ds. Edukacji Służb Mundurowych dr Karolinę Sygulską na temat "Uczelni wojskowych w kształceniu na rzecz bezpieczeństwa", w których wzięły udział Akademie Wojskowe z Warszawy, Dęblina i Gdyni oraz "Współczesne formy patriotyzmu" z kadetami z III LO im. W. Andersa w Dąbrowie Górniczej.

Nie zabrakło również emocjonującego filmu z wykładem pt. "płk Ignacy Kowalczewski – zapomniany bohater Zagłębia", za który odpowiedzialny był dyrektor Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, Arkadiusz Rybak.

W ramach „Dnia Podchorążego” odbyła się msza św. w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, po której uczniowie z ZS im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach zaprezentowali koncert Pieśni Patriotycznych. Dalsza część uroczystości odbyła się przed Pomnikiem Legionów Polskich, gdzie zostały złożone kwiaty oraz odbył się występ Górniczej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Górniczej, która w towarzystwie chóru z III Liceum Ogólnokształcącego im. W. Andersa w Dąbrowie Górniczej zaprezentowała koncert pieśni patriotycznych.

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy „Dnia Podchorążego” mogli zwiedzić Muzeum Miejskie „Sztygarka” a także zwiedzić wystawę sprzętu wojskowego gdzie przygotowano poczęstunek – żołnierską grochówkę.

Obchody zostały zrealizowane w ramach projektu „Nauka w służbie bezpieczeństwu”. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II".