26.05.2024

Obchody Dnia Weterana w Czeladzi

W niedzielę 26 maja odbyły się obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Będzinie, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach wspólnie z Urzędem Miasta Czeladź i Starostwem Powiatowym w Będzinie zorganizowały obchody na Rynku Starego Miasta w Czeladzi. Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych  Akademii WSB było obecne ze swom stoiskiem promocyjnym. Na stoisku znajdowały się informatory w sprawie studiów I, II stopnia, studiów podyplomowych oraz kierunku Bezpieczeństwa Narodowego. Akademia WSB ufundowała również nagrody dla zwycięskiej drużyny w jednej z konkurencji. Nagrodą dla 6 osobowej drużyny były Złote Indeksy, które upoważniają do darmowych studiów w Akademii WSB. Nagrody dla kadetów wręczał Prodziekan ds. Rozwoju - Dominik Penar.

Uroczystości rozpoczęła się od mszy święta w intencji weteranów w kościele pw. św. Stanisława B.M.  Następnie na Placu Konstytucji Trzeciego Maja odbył się apel pamięci z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej. Na rynku odbył się piknik militarny, podczas którego były m.in. pokazy służb mundurowych, symulator strzelania, nauka pierwszej pomocy, wystawa sprzętu wojskowego oraz pokaz musztry w wykonaniu klas mundurowych.

Obchody uświętnią występy: Orkiestry Wojskowej z Bytomia, Activo, Kariny Sornik, Karoliny Kubasik i kwartetu patriotycznego z Krakowa. Swoje umiejętności zaprezentują także dzieci z czeladzkich szkół i przedszkoli. Dodatkowo zostały wystawione prace dzieci biorących udział w konkursie plastycznym. Na wszystkich czekał poczęstunek w postaci wojskowej grochówki.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa to polskie święto obchodzone 29 maja od 2012 roku, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku ustawą o weteranach. Tego dnia przypada również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.